• Թուրքիայում ընդունելություն է կազմակերպել Ադրբեջանի Զինված ուժերի օրվա կապակցությամբ
Անկարայի «Գազի» բանակի տանը (Gazi Ordu Evi) տեղի է ունեցել ընդունելություն՝ Ադրբեջանի Զինված ուժերի օրվա կապակցությամբ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպան Ռաշադ Մամեդովի և ռազմական կցորդ, Հայրենական պատերազմի հերոս, գեներալ-մայոր Զաուր Զեյնալովի անունից կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցել են Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը, օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների ռազմական կցորդներ, երկու եղբայրական երկրների հասարակության ներկայացուցիչներ և այլն։
Միջոցառման մասնակիցներին դիմելով՝ Զաուր Զեյնալովն ընդգծել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև բարեկամության և եղբայրության անխախտելիությունը, հիշեցրել է 44-օրյա Հայրենական պատերազմի և մեկօրյա հակաահաբեկչական գործողության մասնակիցների սխրագործությունները, որոնց արդյունքում վերականգնվեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։
Իր հերթին, Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարը նշել է երկու եղբայրական երկրների միջև միասնության և համերաշխության կարևորությունը ժամանակակից մարտահրավերների ֆոնին։ «Թուրքիան և Ադրբեջանը կարևոր ռազմավարական դիրք ունեն։ Մեր երկրների պաշտպանական հզորության և համագործակցության ամրապնդումը ընտրության հարց չէ, այլ անհետաձգելի անհրաժեշտություն», - ընդգծել է Գյուլերը։
Թուրք նախարարի խոսքով՝ Անկարան և Բաքուն երկու ռազմավարական գործընկերներ են, որոնք կապված են եղբայրության անխզելի կապերով։ «Մեր երկրները պետք է միասնական մնան և աջակցեն միմյանց ցանկացած պայմաններում։ 44-օրյա պատերազմում տարած հաղթանակը ոչ միայն փառավոր էջ է Ադրբեջանի պատմության մեջ, այլև հպարտության աղբյուր ամբողջ թյուրքական աշխարհի համար։ Ադրբեջանի հաղթանակը մեծ նշանակություն ունի կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության համար», - ասել է Գյուլերը՝ հույս հայտնելով, որ շուտով Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն կհաստատվի։

19 Июня 2025 - 10:30
В Доме армии «Гази» (Gazi Ordu Evi) в Анкаре состоялся торжественный прием по случаю Дня Вооруженных сил Азербайджана.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в мероприятии, организованном от имени посла нашей страны в Турции Рашада Мамедова и военного атташе, Героя Отечественной войны, генерал-майора Заура Зейналова, приняли участие министр национальной обороны Турции Яшар Гюлер, военные атташе иностранных дипломатических миссий, представители общественности двух братских стран и др.
Обращаясь к участникам мероприятия, генерал-майор З.Зейналов подчеркнул нерушимость дружбы и братства Турции и Азербайджана, напомнил о доблести участников 44-дневной Отечественной войны и однодневной антитеррористической операции, в результате которых были восстановлены целостность и суверенитет нашей страны.
Министр нацобороны Турции, в свою очередь, указал на значимость единства и солидарности двух братских стран на фоне современных вызовов. «Турция и Азербайджан обладают важным стратегическим местоположением. Укрепление оборонной мощи и сотрудничества наших стран – это не вопрос выбора, а насущная необходимость», - подчеркнул Гюлер.
По словам турецкого министра, Анкары и Баку – два стратегических партнера, связанные неразрывными узами братства. «Наши страны должны оставаться сплоченными и поддерживать друг друга при любых условиях, Победа в 44-дневной войне – это не только славная страница в истории Азербайджана, но и предмет гордости всего тюркского мира. Победа Азербайджана имеет большое значение для мира и стабильности в Кавказском регионе», - сказал Гюлер, выразив надежду на скорое обеспечение устойчивого мира на Южном Кавказе.