17 Հունիսի 2025 - 17:39
Ռիգայում տեղի է ունեցել՝ «Ադրբեջանում ականազերծում. առաջնահերթություններ և սպառնալիքներ» թեմայով կլոր սեղան։
Այս մասին Report-ին հայտնել են Լատվիայում Ադրբեջանի դեսպանատնից:
Դեսպան Էլնուր Սուլթանովը նշել է, որ շուրջ 30 տարվա օկուպացիայի արդյունքում Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքի 13%-ի վրա տեղադրել է մոտ 1.5 միլիոն ական և չպայթած զինամթերք։ Սա խոչընդոտում է ազատագրված հողերի վերականգնմանը և վերաբնակիչների վերադարձին։
Լատվիայի նախկին նախագահ Ռայմոնդս Վեյոնիսը ընդգծել է ականային սպառնալիքի լրջությունը. «Չնայած պատերազմն ավարտվել է, երկարատև խաղաղությունն անհնար է առանց անվտանգության երաշխիքի: Ադրբեջանին անհրաժեշտ է ոչ միայն բանավոր աջակցություն, այլև միջազգային հանրության իրական քաղաքական կամքը: Լատվիան նույնպես բախվել է չպայթած զինամթերքի հետևանքներին՝ երկու համաշխարհային պատերազմներից հետո»:

• В Риге обсудили вопросы разминирования территорий Азербайджана
Посол Эльнур Султанов отметил, что в результате почти 30-летней оккупации Армения заложила около 1,5 млн мин и неразорвавшихся боеприпасов на 13% территории Азербайджана. Это препятствует восстановлению освобожденных земель и возвращению переселенцев.
Бывший президент Латвии Раймондс Вейонис подчеркнул серьезность минной угрозы: «Хотя война завершилась, прочный мир невозможен без гарантии безопасности. Азербайджану необходима не только словесная поддержка, но и реальная политическая воля со стороны международного сообщества. Латвия тоже сталкивалась с последствиями неразорвавшихся боеприпасов после обеих мировых войн».