• Ադրբեջանի խորհրդարանը փոփոխություններ է մտցնում «Պաշտպանության մասին» օրենքում
Տարածքային պաշտպանությունը նշանակում է համապետական ռազմական և հատուկ միջոցառումների ամբողջություն, որոնք իրականացվում են Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքը, այդ թվում՝ երկրի պետական սահմանը, հսկելու և պաշտպանելու խնդիրները կատարելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, սա արտացոլված է «Պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագծում, որը ներառված է Միլլի Մեջլիսի հունիսի 21-ին կայանալիք նիստի օրակարգում։
Նշվում է, որ ներկայացված օրինագիծը մշակվել է տարածքային պաշտպանությանը վերաբերող նորմը կատարելագործելու նպատակով։
44-օրյա Հայրենական պատերազմի և հակաահաբեկչական գործողության արդյունքների վերլուծությունը ստեղծել է մեր երկրում տարածքային պաշտպանության հարցերի վերանայման անհրաժեշտություն։
Փաստաթղթում նաև առաջարկվում է, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից տարածքային պաշտպանությունն իրականացվի պետական մարմինների (հաստատությունների), տեղական ինքնակառավարման մարմինների և իրավաբանական անձանց հետ փոխգործակցությամբ, իսկ տարածքների պաշտպանության կազմակերպման, նախապատրաստման և ապահովման կարգը որոշվի «Ադրբեջանի տարածքային պաշտպանության մասին» կանոնակարգով։

19 Июня 2025 - 09:45
Под территориальной обороной подразумевается комплекс общегосударственных военных и специальных мероприятий, осуществляемых для выполнения задач по охране и защите территории Азербайджанской Республики, в том числе государственной границы страны.
Как сообщает Report, это отражено в проекте поправок в закон «Об обороне», включенном в повестку заседания Милли Меджлиса, которое состоится 21 июня.
Отмечается, что представленный законопроект разработан с целью совершенствования нормы, связанной с территориальной обороной.
Анализ результатов 44-дневной Отечественной войны и антитеррористических операций создал необходимость пересмотра вопросов территориальной обороны в нашей стране.
В документе также предлагается осуществление территориальной обороны Вооруженными силами Азербайджана во взаимодействии с государственными органами (учреждениями), органами местного самоуправления и юридическими лицами, а порядок организации, подготовки и обеспечения обороны территорий определить Положением о территориальной обороне Азербайджана.