• Մալահաթ Իբրահիմգըզը. մեր կոչը ընդունվել է որպես ՄԱԿ-ի պաշտոնական փաստաթուղթ
Այս մասին Armenia.Az-ին ասել է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի կանանց խորհրդի նախագահ, պատգամավոր Մալահաթ Իբրահիմգըզըն՝ Շաբրանում կայացած «Արևմտյան Ադրբեջանը մեր հայրենիքն է» թեմայով կոնֆերանսի ժամանակ։
«Որպես Կանանց խորհուրդ՝ մենք աշխատում ենք միջազգային մակարդակով։ Մենք սերտորեն համագործակցում ենք միջազգային կանանց շարժման հետ։ Այս տարվա մարտին, Կանանց իրավունքների ամսվա շրջանակներում, մենք կոնֆերանս անցկացրինք և Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի կանանց խորհրդի անունից կոչ ուղղեցինք ՄԱԿ-ին։
Մեր կոչը ընդունվել է որպես ՄԱԿ-ի պաշտոնական փաստաթուղթ։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշմամբ այս փաստաթուղթն ուղարկվել է 200 երկրների։ Սա ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքը միջազգային իրավունքի նորմ է, մարդու հիմնարար իրավունք, և ոչ ոք չի կարող խոչընդոտել վերադարձի այս գործընթացին», - ընդգծել է նա։

• Малахат Ибрагимгызы: Наше обращение было принято в качестве официального документа ООН
Об этом Report заявила председатель Женского совета Общины Западного Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Малахат Ибрагимгызы в рамках конференции на тему «Западный Азербайджан - наша родина», прошедшей 18 июня в Шабране.
«Как Женский совет, мы ведем международную работу. Тесно сотрудничаем с международным женским движением. В марте этого года в рамках месячника по правам женщин мы провели конференцию и направили обращение в ООН от имени Женского совета Общины Западного Азербайджана.
Наше обращение было принято в качестве официального документа ООН. По решению Совета Безопасности ООН этот документ был разослан в 200 стран. Тем самым еще раз подтверждено, что право на возвращение западных азербайджанцев - это норма международного права, основополагающее право человека, и никто не может препятствовать этому процессу возвращения», - подчеркнула она.