• Բայրամովը և Գաշին քննարկել են՝ Ադրբեջանի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի միջև կապերը
Հունիսի 17-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի ասամբլեայի նախագահ Աֆրիմ Գաշիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպմանը քննարկվել են՝ երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունները, Ադրբեջանի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի միջև միջխորհրդարանական կապերը, ինչպես նաև տարածաշրջանային հարցեր:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել մեր երկրների միջև այցելությունների և բարձր մակարդակի շփումների ակտիվ դինամիկայից, նշել են առաջնորդների հանդիպումները, ընդլայնվող միջխորհրդարանական երկխոսությունը, արտաքին գործերի նախարարների միջև շփումները և ընդգծել են՝ քաղաքական խորհրդակցությունների մեխանիզմի կարևորությունը։ Հայտարարվել է՝ ավանդական և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում գործընկերությունների զարգացման լայն հեռանկարների մասին։
Ջեյհուն Բայրամովը հյուրերին մանրամասն տեղեկացրել է՝ հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանում առկա իրավիճակի և իրողությունների, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի, ինչպես նաև այդ գործընթացին խոչընդոտող գործոնների մասին։ Նա ընդգծել է՝ Հայաստանի սահմանադրությունում Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների վերացման և իր արդիականությունը կորցրած Մինսկի խմբի վերացման անհրաժեշտությունը։

17 Июня 2025 - 13:51
17 июня министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял делегацию во главе с председателем Ассамблеи Северной Македонии Афримом Гаши.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече были обсуждены двусторонние и многосторонние отношения, межпарламентские связи Азербайджана и Северной Македонии, а также региональные вопросы.
Стороны выразили удовлетворение активной динамикой визитов и контактов на высоком уровне между нашими странами, отметили встречи лидеров, расширяющийся межпарламентский диалог, контакты между министрами иностранных дел, подчеркнули важность механизма политических консультаций. Было заявлено о широких перспективах развития партнерства в сфере традиционной и возобновляемой энергетики.
Джейхун Байрамов подробно проинформировал гостей о текущей ситуации и реалиях в регионе в постконфликтный период, процессе нормализации между Азербайджаном и Арменией, о факторах, препятствующих этому процессу. Он подчеркнул необходимость устранения территориальных претензий к Азербайджану в конституции Армении и упразднения утратившей свою актуальность Минской группы.