17 Հունիսի 2025 - 15:04
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հաստատել է՝ «Ավիացիայի մասին» և «Պետական տուրքի մասին» օրենքներում փոփոխությունները։
Փոփոխությունների համաձայն՝ ընդլայնվում է քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում ծառայությունների համար գանձվող պետական տուրքերի ցանկը։ Այսպես, անօդաչու թռչող սարքերի շահագործման վկայականի տրամադրման համար վճարը կկազմի 15 մանաթ, ավիացիոն անձնակազմին վկայականների, լիցենզիաների կամ վկայականների տրամադրման վճարը՝ 15 մանաթ, ԱԹՍ գրանցման վկայականի տրամադրման վճարը՝ 10 մանաթ, անօդաչու թռչող սարքերի շահագործման օպերացիոն թույլտվությունը՝ 10 մանաթ, հեռակառավարվող օդաչուների (օպերատորների) վկայականները՝ 10 մանաթ, ԱԹՍ ակումբներին կամ ասոցիացիաներին թույլտվությունների տրամադրման վճարը՝ 10 մանաթ։

• Алиев утвердил изменения в законы «Об авиации» и «О государственной пошлине»
Президент Азербайджана Ильхам Алиев утвердил изменения в законы «Об авиации» и «О государственной пошлине».
Изменениями расширен перечень государственных пошлин, взимаемых за услуги в сфере гражданской авиации. Так, пошлина за выдачу сертификата на эксплуатацию беспилотных летательных аппаратов составит 15 манатов, пошлина за выдачу свидетельств, удостоверений или сертификатов авиационному персоналу — 15 манатов, за выдачу сертификата регистрации БПЛА — 10 манатов, операционного разрешения на эксплуатацию беспилотных летательных аппаратов — 10 манатов, свидетельств пилотам (операторам) дистанционного управления — 10 манатов, пошлина за выдачу разрешений клубам или ассоциациям БПЛА — 10 манатов.