• Մահակյանը խոստովանել է, որ մասնակցել է Ադրբեջանի դեմ ռազմական գործողություններին
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօրվա դատավարության ժամանակ մեղադրյալ Բակո Սահակյանը պատասխանել է՝ Շուշա քաղաքի օկուպացիայից հետո Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում իր գործունեության վերաբերյալ հարցերին։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, Բակո Սահակյանը նշել է, որ 1993 թվականի հունիսից ի վեր զբաղեցրել է թիկունքային ապահովման շտաբի պետի պաշտոնը։
Մեղադրյալի հարցաքննության ժամանակ ցուցադրվել է տեսագրություն, որում կա նաև Բակո Սահակյանը։ Տեսանյութում զինվորականները սեղանի շուրջ քննարկում են փաստաթղթեր և քարտեզ։ Տեսանյութից և Սահակյանի ցուցմունքից պարզ է դարձել, որ քննարկումներին մասնակցել են հրամանատարները։
Տեսանյութում Սահակյանը ճանաչել է իրեն, գեներալ Քրիստափոր Իվանյանին, Սամվել Կարապետյանին, Մովսես Հակոբյանին, Սամվել Բաբայանին, Վիտալի Բալասանյանին, Վաչագան Իշխանյանին և մյուներին։
Բակո Սահակյանը, որը նախկինում գլխավորել է Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում ստեղծված անջատողական ռեժիմը, դատարանում խոստովանել է իր մասնակցությունը՝ մեր երկրի ինքնիշխան տարածքները Հայաստանի կողմից օկուպացնելու նպատակով իրականացվող ռազմական գործողությունների և մարտական խնդիրների նախապատրաստմանը և քննարկմանը։

На сегодняшнем судебном процессе в Бакинском военном суде обвиняемый Бако Саакян ответил на вопросы о его деятельности на оккупированных территориях Азербайджана после оккупации города Шуша.
Как передает АЗЕРТАДЖ, Бако Саакян сообщил, что с июня 1993 года занимал должность начальника штаба тылового обеспечения.
Во время допроса обвиняемого была продемонстрирована видеозапись, на которой есть и Бако Саакян. На видео военнослужащие за столом обсуждают документы и карту. Из видео и показаний Саакяна выяснилось, что в обсуждениях принимали участие командиры.
В видеокадрах Саакян узнал себя, генерала Кристапора Иваняна, Самвела Карапетяна, Мовсеса Акопяна, Самвела Бабаяна, Виталия Баласаняна, Вачагана Исханяна и других.
Бако Саакян, который в прошлом возглавлял сепаратистский режим, созданный Арменией на оккупированных территориях Азербайджана, на суде признал свое участие в подготовке и обсуждении военных операций и боевых задач, проводившихся с целью оккупации суверенных территорий нашей страны Арменией.