• Բաքվում կնշեն Վրաստանի Անկախության օրը
Վրաստանի արտաքին գործերի և մշակույթի նախարարությունը և Հեյդար Ալիևի կենտրոնը՝ 2025 թվականի մայիսի 23-24-ը Բաքվում կկազմակերպեն՝ Վրաստանի անկախության օրվան նվիրված միջոցառումների շարք։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով Վրաստանի դեսպանատանը, մայիսի 23-ին Բաքվում կայանալիք դիվանագիտական ընդունելության ժամանակ՝ Վրաստանից ժամանած հայտնի երաժիշտները կկատարեն Ադրբեջանում ճանաչված կոմպոզիցիաներ: Բացի այդ, համաշխարհային ճանաչում ունեցող սոմելիեները կանցկացնեն վրացական գինիների համտեսներ, իսկ վրացի խոհարարները կանցկացնեն վրացական խոհանոցի վարպետության դասեր։ Հյուրերը կկարողանան նաև ծանոթանալ վրացական ավանդական զարդերի և հագուստի ցուցահանդեսին։
Մայիսի 24-ին Հեյդար Ալիևի կենտրոնում կկայանա գալա համերգ՝ սիմֆոնիկ նվագախմբի, Music Band երաժշտական նվագախմբի, «Շվիդկացա» անսամբլի և հայտնի վրացի մենակատարների մասնակցությամբ: Համերգին որպես պատվավոր հյուր կմասնակցի Վրաստանի մշակույթի նախարար Թինաթին Ռուխաձեն։
Վրաստանի անկախության օրվան նվիրված միջոցառումներին կմասնակցեն՝ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարները, գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների ներկայացուցիչներ, Վրաստանից բարձրաստիճան հյուրեր, երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսը և հայտնի հասարակական գործիչներ։

• В Баку отметят День независимости Грузии
Министерство иностранных дел и культуры Грузии и Центр Гейдара Алиева 23–24 мая 2025 года в Баку организуют серию мероприятий, посвященных Дню независимости Грузии.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на посольство Грузии, 23 мая в Баку на дипломатическом приеме выступят известные музыканты из Грузии с композициями, признанными в Азербайджане. Кроме того, всемирно известные сомелье проведут дегустацию грузинских вин, а грузинские повара представят мастер-классы по грузинской кухне. Гости также смогут ознакомиться с выставкой традиционных грузинских ювелирных украшений и одежды.
В Центре Гейдара Алиева 24 мая состоится гала-концерт с участием симфонического оркестра, музыкальной группы Music Band, ансамбля «Швидкаца» и известных грузинских солистов. В концерте в качестве почетного гостя примет участие министр культуры Грузии Тинатин Рухадзе.
В мероприятиях, посвященных Дню независимости Грузии, примут участие руководители Администрации президента Азербайджана, представители исполнительной и законодательной власти, высокопоставленные гости из Грузии, аккредитованный в стране дипломатический корпус и известные общественные деятели.