• ՊԱԾ. Իրանի քաղաքացիները փորձել են պեղումներ կատարել Խուդաֆերինի կամրջի մոտ
Մայիսի 11-ին, ժամը 04:00-ի սահմաններում, Պետական սահմանապահ ծառայության (ՊԱԾ) «Հորադիզ» հրամանատարության սահմանապահ ծառայության տարածքում՝ Խուդաֆերինի կամրջի տարածքում, նկատվել են անհայտ անձանց կասկածելի գործողություններ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, Պետական սահմանապահ ծառայության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից մուտք գործած չորս անձինք սողոսկելով թափանցել են Խուդաֆերինի կամուրջ և հայտնվել ադրբեջանական կողմում, որտեղ սկսել են փորել կամրջի հենարանի մոտ գտնվող հողը։
«Պետական սահմանը պահպանող պարեկախումբն անմիջապես ուղարկվել է դեպքի վայր, և հակառակ կողմը շտապ տեղեկացվել է միջադեպի մասին»։
Տեսնելով սահմանապահ պարեկախմբի մոտենալը՝ խախտողներից մեկը ցատկել է Արազ գետը, իսկ ևս երեքը ձերբակալվել են Իրանի տարածքում։
Միջադեպի վայրում երկու կողմերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ իրականացվել է զննություն, որի ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են կամրջի վրա պեղման աշխատանքներում օգտագործված գործիքներ։

• ГПС: Граждане Ирана пытались провести раскопки у моста Худаферин
11 мая около 04:00 на территории службы пограничных войск Командования «Горадиз» Государственной пограничной службы (ГПС), в районе моста Худаферин, были замечены подозрительные действия неизвестных лиц.
Как передает Armenia.Az, по сообщениям пресс-центра Государственной пограничной службы, четверо человек, проникших со стороны Исламской Республики Иран, ползком пересекли мост Худаферин и оказались на азербайджанской стороне, где начали копать землю у опоры моста.
«Наряд, охранявший государственную границу, немедленно был направлен на место происшествия, и противоположной стороне было срочно сообщено об инциденте».
Увидев приближение пограничного наряда, один из нарушителей бросился в реку Араз, трое других были задержаны на территории Ирана.
На месте происшествия, с участием представителей обеих сторон, был проведен осмотр, в ходе которого были обнаружены и изъяты инструменты, использованные при земляных работах на мосту.