07 Մայիսի 2025 - 15:49
Ադրբեջանը մասնակցել է Ժնևում կայացած՝ «Վտանգավոր թափոնների անդրսահմանային տեղափոխման և դրանց հեռացման վերաբերյալ» Բազելի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ և «Կայուն օրգանական աղտոտիչների մասին» Ստոկհոլմի կոնվենցիայի կողմերի 12-րդ կոնֆերանսներին։
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Գյուղատնտեսության նախարարությանը։
Համաժողովներին մասնակցել են վերոնշյալ կոնվենցիաների անդամ պետությունների, ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագրի, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության, ինչպես նաև եվրոպական և միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Միջոցառումներին Ադրբեջանը ներկայացրել է՝ Գյուղատնտեսության նախարարության և Էկոլոգիայի ու բնական պաշարների նախարարության պատվիրակությունը։ Համաժողովի մասնակիցները քննարկել են՝ անդամ երկրներում կոնվենցիաների իրականացման, ազգային օրենսդրության կոնվենցիաներին համապատասխանության, վտանգավոր թափոնների, կայուն օրգանական աղտոտիչների և քիմիական նյութերի ցանկերի պարզաբանման, տեղեկատվության փոխանակման մեխանիզմների կիրառման, ինչպես նաև կոնվենցիաների շրջանակներում առանձին պետություններին տեխնիկական աջակցության տրամադրման հետ կապված իրավական, վարչական և կառավարման հարցեր:

• Азербайджан принял участие в конференциях по Стокгольмской и Базельской конвенциям в Женеве
Азербайджан принял участие в 17-й конференции сторон Базельской конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением и 12-й конференции сторон Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях в Женеве.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на Министерство сельского хозяйства.
В конференциях приняли участие представители государств-членов указанных конвенций, Программы ООН по окружающей среде, Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, а также европейских и международных неправительственных организаций.
Азербайджан на мероприятиях представила делегация Министерства сельского хозяйства и Министерства экологии и природных ресурсов. Участники конференций обсудили вопросы правового, административного и управленческого характера, связанные с выполнением конвенций в странах-членах, соответствие национального законодательства конвенциям, уточнение списков опасных отходов, стойких органических загрязнителей и химических веществ, применение механизмов обмена информацией, а также оказание технической поддержки отдельным государствам по конвенциям.
К конференциям также присоединились сотрудники постоянного представительства Азербайджана при отделении ООН в Женеве и других международных организациях.