• Ալիևը Հերցոգին. Ադրբեջանը հատուկ նշանակություն է տալիս Իսրայելի հետ համագործակցության ընդլայնմանը
Ուղերձում Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է Իցհակ Հերցոգին և Իսրայելի ժողովրդին երկրի ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ։
Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև բարեկամական հարաբերությունների և համագործակցության բարձր մակարդակը՝ մեր ժողովուրդների միջև պատմական կապերի և փոխադարձ հարգանքի վառ արտահայտությունն է։ Նախագահը գոհունակություն է հայտնել միջպետական հարաբերությունների դինամիկ և համապարփակ զարգացման կապակցությամբ, որը հիմնված է փոխադարձ վստահության և աջակցության ամուր հիմքի վրա։
Պետության ղեկավարը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հատուկ նշանակություն է տալիս Իսրայելի՝ իր մտերիմ բարեկամի և հուսալի գործընկերոջ հետ համագործակցության ընդլայնմանը։ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ մեր երկրները արդյունավետորեն փոխգործակցում են այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ տնտեսությունը, առևտուրը, պաշտպանությունը, հումանիտար և այլ ոլորտներ։
Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ՝ մեր երկրների միջև ավանդական բարեկամական հարաբերությունները և փոխշահավետ համագործակցությունը կշարունակեն զարգանալ և ամրապնդվել՝ երկու ժողովուրդների շահերին համապատասխան։

30 Апреля 2025 - 11:20
В письме Ильхам Алиев поздравил Ицхака Герцога и народ Израиля с национальным праздником этой страны – Днем независимости.
Ильхам Алиев отметил, что существующий высокий уровень дружественных связей и сотрудничества Азербайджана и Израиля является ярким выражением исторических связей и взаимного уважения между нашими народами. Президент выразил удовлетворение динамичным и всесторонним развитием межгосударственных отношений, основанных на прочном фундаменте взаимного доверия и поддержки.
Глава государства подчеркнул, что Азербайджан придаёт особое значение расширению сотрудничества с Израилем, своим близким другом и надёжным партнёром. Ильхам Алиев отметил, что наши страны эффективно взаимодействуют в таких сферах, как экономика, торговля, оборона, гуманитарная и другие области.
Президент выразил уверенность, что благодаря совместным усилиям традиционные дружественные отношения, взаимовыгодное сотрудничество наших стран будут и далее развиваться и укрепляться в соответствии с интересами двух народов.