• Բաբաև. COP29 և COP30 թիմերը համատեղ ծրագիր են մշակում
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի կլիմայական հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Մուխտար Բաբաևը՝ «Լոկալ գործողություններ, գլոբալ փոփոխություններ. ՈԿԿ-ները Գլոբալ Հարավի երկրներում կլիմայական խնդիրների դեմ պայքարում» թեմայով նիստի ժամանակ իր ելույթում:
Նա նշել է, որ COP29 թիմի Բելենում ներկայացրած ծրագիրը նվիրված կլինի կլիմայական ֆինանսավորման բացը լրացնելու ուղիների վրա, որը 300 միլիարդից պետք է հասցվի 1.3 տրիլիոն դոլար։
Նշենք, որ այսօր Բաքվում տեղի է ունենում «Գլոբալ Հարավ» ՈԿԿ հարթակի հիմնադիր համաժողովը, որին մասնակցում են ՈԿԿ առաջնորդներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ 116 երկրներից, որտեղ ապրում է աշխարհի բնակչության մոտ 80%-ը։

28 Апреля 2025 - 16:35
Как сообщает Trend, об этом сказал специальный представитель президента Азербайджана по вопросам климата Мухтар Бабаев в ходе выступления на заседании «Локальные действия, глобальные изменения: НПО в борьбе с климатическими проблемами в странах Глобального Юга».
По его словам, программа, которую команда COP29 представит в Белене, будет посвящена способам устранения разрыва в климатическом финансировании — от 300 миллиардов до 1,3 триллиона долларов.
Отметим, что сегодня в Баку проходит учредительная конференция Платформы НПО «Глобальный Юг» с участием руководителей НПО, представителей гражданского общества из 116 стран, в которых проживает около 80% населения мира.