• ԱՊՆԱ-ում տեղի ունեցած ողբերգությունից անցել է 16 տարի
Ադրբեջանի Պետական նավթային ակադեմիայում (ԱՊՆԱ) տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումից անցել է 16 տարի։
Ինչպես հիշեցնում է Report-ը, ահաբեկչական հարձակումը տեղի է ունեցել 2009 թվականի ապրիլի 30-ին՝ Բաքու քաղաքում Դիլարա Ալիևայի փողոցի 227 հասցեում գտնվող Ադրբեջանի Պետական նավթային ակադեմիայի երկրորդ մասնաշենքում։
Վրաստանի քաղաքացի Գադիրով Ֆարդա Ասադ օղլուն (ծնված 1980 թվականին), թափանցելով համալսարանի շենք, Մակարով տեսակի ատրճանակից կրակ է արձակել այդ պահին համալսարանում գտնվողների վրա։ Նա բարձրացել է յուրաքանչյուր հարկ (առաջինից մինչև վեցերորդ հարկ) և անկանոն կրակ է բացել։ Ֆ. Գադիրովը սպանել է 12 և վիրավորել 13 մարդու։ Հասնելով վեցերորդ հարկ, տեսել է, որ իրեն շրջապատել են ոստիկանները, որից հետո բարիկադավորվելով դասարաններից մեկում՝ ինքնասպան է եղել։
Մեղադրական եզրակացության մեջ նշվում էր, որ այս ահաբեկչական հարձակման պատվիրատուն եղել է Գումաշյան Մարտուն Գրիգորիևիչը։ 2009 թվականի սկզբին, ազգային ատելության հողի վրա, նա համաձայնության է եկել Վրաստանի ադրբեջանական ծագումով քաղաքացիներ Ֆարդա Գադիրովի, Ջավիդան Ամիրովի, Նաջաֆ Սուլեյմանովի, Նադիր Ալիևի և այլոց հետ՝ Բաքվում ադրբեջանցիների դեմ ահաբեկչական գործողություն իրականացնելու համար։
Ծանր հանցագործությունների դատարանի 2010 թվականի օգոստոսի 10-ի դատավճռի համաձայն՝ գործով մեղադրյալներ Նադիր Ալիևը, Ջավիդան Ամիրովը, Նաջաֆ Սուլեյմանովը դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման, իսկ Արիզ Գաբուլովը՝ 11 տարվա ազատազրկման։

30 Апреля 2025 - 09:27
Прошло 16 лет со дня теракта, совершенного в Азербайджанской государственной нефтяной академии (АГНА).
Как напоминает Report, теракт был совершен 30 апреля 2009 года во втором корпусе Азербайджанской государственной нефтяной академии в городе Баку на улице Диляры Алиевой, 227.
Проникший в здание вуза гражданин Грузии Гадиров Фарда Асад оглу (1980 г.р.) открыл огонь из пистолета Макарова по тем, кто находился в тот момент в вузе. Он поднимался на каждый этаж (с первого по шестой этаж) и вел беспорядочную стрельбу. Ф.Гадиров убил 12 и ранил 13 человек. Дойдя до шестого этажа, он увидел, что окружен полицией, после чего, забаррикадировавшись в одной из аудиторий, покончил с собой.
В обвинительном акте отмечалось, что заказчиком этого теракта являлся Гумашьян Мардун Григорьевич. Он на почве национальной ненависти в начале 2009 года договорился с гражданами Грузии азербайджанского происхождения Фардой Гадировым, Джавиданом Амировым, Наджафом Сулеймановым, Надиром Алиевым и другими о совершении террористического акта против азербайджанцев в Баку.
По приговору Суда по тяжким преступлениям от 10 августа 2010 года обвиняемые по делу Надир Алиев, Джавидан Амиров, Наджаф Сулейманов были приговорены к пожизненному заключению, а Ариз Габулов - к 11-ти годам тюрьмы.