29 Ապրիլի 2025 - 09:37
Ապրիլի 28-ին տեղի է ունեցել՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի սահմանափակ կազմով հանդիպումը։
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությանը, քննարկվել է էներգետիկ համագործակցությունը, նշվել է Արազ գետի վրա հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման և Աղբենդ-Քյալալա ավտոմոբիլային կամրջի նախագծի ավարտման կարևորությունը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել՝ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում Ադրբեջանի և Իրանի միջև համագործակցության վերաբերյալ։ Մեկ անգամ ևս ընդգծվլ է, որ Բաքուն և Թեհրանը կողմնակից են տարածաշրջանային խնդիրները տարածաշրջանի երկրների կողմից անմիջականորեն լուծելուն։ Այս համատեքստում նշվել է 3+3 ձևաչափի կարևորությունը։ Հանդիպմանը մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել՝ զբոսաշրջության և մշակույթի ոլորտներում հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ։

29 Апреля 2025 - 09:37
28 апреля состоялась встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева с президентом Ирана Масудом Пезешкианом в узком составе.
На встрече была затронута деятельность межправительственной комиссии, обсуждено энергетическое сотрудничество, отмечена важность строительства гидроэлектростанций на реке Араз и завершения проекта автомобильного моста Агбенд-Кялаля.
Стороны обменялись мнениями о сотрудничестве Азербайджана и Ирана в рамках международных организаций. Было вновь подчеркнуто, что Баку и Тегеран выступают за решение региональных вопросов непосредственно странами региона. В этом контексте было отмечено значение формата 3+3. На встрече состоялся обмен мнениями о развитии связей в сферах туризма и культуры.