25 Ապրիլի 2025 - 15:44
Մեկնարկել է՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի ու Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալլասի ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az հղում անելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության Х սոցիալական ցանցի էջին։
«Քննարկվել են՝ Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունների արդիական հարցերն ու հեռանկարները, այդ թվում՝ համագործակցության այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են էներգետիկան, առևտուրը, տրանսպորտը և «կանաչ» անցումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի ներդրումը՝ տարածաշրջանային կապի և մաքուր էներգիայի մատակարարման գործում»։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, այդ թվում՝ հետկոնֆլիկտային իրավիճակը։
«Նախարար Բայրամովը վերահաստատել է՝ Ադրբեջանի անփոփոխ և սկզբունքային դիրքորոշումը, որի համաձայն՝ Հայաստանի սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելը՝ Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հավակնությունները վերացնելու համար, խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման նախապայմանն է», - ասվում է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հրապարական մեջ։

25 Апреля 2025 - 13:31
Между главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым и верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Европейской комиссии Каей Каллас началась встреча в расширенном составе.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на страницу внешнеполитического ведомства Азербайджана в соцсети Х.
«Обсуждались текущие вопросы и перспективы отношений между Азербайджаном и ЕС, включая такие сферы сотрудничества, как энергетика, торговля, транспорт и «зелёный» переход, а также вклад Азербайджана в региональную взаимосвязанность и снабжение чистой энергией.
На встрече также обсуждались вопросы региональной безопасности, в том числе постконфликтная ситуация.
Министр Байрамов подтвердил неизменную и принципиальную позицию Азербайджана, согласно которой внесение изменений в конституцию Армении с целью устранения претензий к суверенитету и территориальной целостности Азербайджана является необходимым условием для подписания мирного соглашения», – говорится в публикации МИД Азербайджана.