03 Հուլիս 2025 - 13:49
Լաչինում կայացած Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) ղեկավարների գագաթնաժողովից առաջ կազմակերպվել են մի շարք կարևոր ֆորումներ։
Այս մասին ասվում է թուրքական Haber Global հեռուստաալիքի սյուժեում՝ նվիրված Լաչինում կայացած ՏՀԿ գագաթնաժողովին և Շուշա քաղաքում անցկացված ՏՀԿ 6-րդ գործարար ֆորումին։
Նշվում է, որ Ադրբեջանում կարևոր ֆորումներ են անցկացվում ՏՀԿ 17-րդ գագաթնաժողովի նախաշեմին։ Հիմնական նպատակն է ամրապնդել համագործակցությունը կազմակերպության անդամ երկրների միջև բոլոր ոլորտներում։ Աղդամում կայացած ՏՀԿ երիտասարդական ֆորումից հետո Լաչինում տեղի է ունեցել ՏՀԿ կանանց ֆորումը։ Պանելային քննարկումներին մասնակցել են փոխնախարարներ, պատգամավորներ և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ Թուրքիայից, Ուզբեկստանից, Պակիստանից, Տաջիկստանից, Ղրղզստանից և Թուրքմենստանից։ Ֆորումի շրջանակներում քննարկել է կանանց մասնակցության ամրապնդումը գործունեության բոլոր ոլորտներում։
Նշվում է նաև, որ Շուշա քաղաքում կայացած գործարար ֆորումին մասնակցել է 10 երկրներից ավելի քան 170 ձեռնարկատեր։ Միջոցառման նպատակն է ընդլայնել առևտրային և ներդրումային հնարավորությունները Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) անդամ երկրների միջև։ Հատկապես ակտիվ էր Թուրքիայից ժամանած պատվիրակությունը։
ՏՀԿ 17-րդ գագաթնաժողովը տեղի կունենա ուրբաթ օրը Խանքենդիում։ Ակնկալվում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի մասնակցությունը։

• Haber Global: Азербайджан усиливает сотрудничество с ОЭС во всех сферах
Перед саммитом лидеров Организации экономического сотрудничества (ОЭС), проходящим в Лачине, были организованы ряд важных форумов.
Об этом говорится в сюжете турецкого телеканала Haber Global, посвященном саммиту ОЭС в Лачине и VI бизнес-форуму ОЭС в городе Шуша.
Отмечается, что Азербайджан накануне 17-го саммита ОЭС принимает у себя важные форумы. Основная цель - усиление сотрудничества между странами-участницами организации во всех сферах. После Молодежного форума ОЭС, прошедшего в Агдаме, Лачин принял Форум женщин ОЭС. В панельных дискуссиях приняли участие заместители министров, депутаты и представители международных организаций из Турции, Узбекистана, Пакистана, Таджикистана, Кыргызстана и Туркменистана. На форуме обсуждалось усиление участия женщин во всех сферах деятельности.
Указывается также, что в бизнес-форуме, состоявшемся в городе Шуша, приняли участие более 170 предпринимателей из 10 стран. Цель мероприятия - расширение торговли и инвестиционных возможностей между государствами - членами ОЭС. Особенно активно была представлена делегация из Турции.
17-й саммит ОЭС пройдет в пятницу в Ханкенди. Ожидается участие президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.