• Ադրբեջանում կստեղծվի Մասնավոր հարկադիր կատարողների պալատ
Մասնավոր հարկադիր կատարողների ինքնակառավարումը կհիմնվի օրինականության, թափանցիկության, հաշվետվողականության, օբյեկտիվության, արդարության և մասնավոր հարկադիր կատարողների ինքնակառավարման մարմնի պարտադիր որոշումների սկզբունքների վրա։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, սա արտացոլված է «Մասնավոր հարկադիր կատարողների մասին» նոր օրենքի նախագծում, որը ներառված է հուլիսի 4-ին կայանալիք Միլլի Մեջլիսի նիստի օրակարգում։
Օրենքի նախագծի համաձայն՝ մասնավոր հարկադիր կատարողների ինքնակառավարման մարմինը Մասնավոր հարկադիր կատարողների պալատն է (այսուհետ՝ Պալատ): Պալատի հիմնական նպատակն է մասնակցել մասնավոր հարկադիր կատարողների գործունեության կառավարմանը, ապահովել կազմակերպման զարգացումն ու կատարելագործումը, վերահսկել նրա գործունեությունը: Պալատը ստեղծվում է մասնավոր հարկադիր կատարողների անդամակցության հիման վրա և ոչ առևտրային իրավաբանական անձ է։

• В Азербайджане появится Палата частных исполнительных чиновников
Самоуправление частных исполнительных чиновников будет основываться на принципах законности, прозрачности, подотчетности, объективности, справедливости и обязательности решений органа самоуправления для частных судебных исполнителей.
Как сообщает Report, это отражено в новом законопроекте «О частных судебных исполнителях», включенном в повестку дня заседания Милли Меджлиса, которое состоится 4 июля.
Согласно законопроекту, органом самоуправления частных исполнительных чиновников является Палата частных исполнительных чиновников (далее - Палата). Основная цель Палаты - участвовать в управлении деятельностью частных исполнительных чиновников, обеспечивать развитие и совершенствование организации и надзора за их деятельностью. Палата создается на основе членства частных исполнительных чиновников и является некоммерческим юридическим лицом.