04 Մարտի 2025 - 09:50
Ղազախստանի Հանրապետության գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարության և ԱՀ նախագահին առընթեր Բարձրագույն ատեստավորման հանձնաժողովի միջև՝ գիտական հրապարակումների միասնական ցանկի հաստատման մասին համաձայնագիր է ստորագրվել։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին հայտնել են Ղազախստանի կառավարությունում:
Կառավարությունում նշել են, որ, փաստաթղթի համաձայն, երկու երկրների գիտնականները բացառիկ հնարավորություն կստանան՝ տպագրվելու միացյալ գիտական ամսագրերում, ինչպես նաև երկու հանրապետությունների հրատարակություններում՝ դրանով իսկ ընդլայնելով գիտական հրապարակումների և գիտելիքների փոխանակման հորիզոնները։
«Հետագայում մենք ցանկանում ենք նաև ընդլայնել համագործակցությունը գիտական դրամաշնորհների և գիտական նախագծերի փորձաքննության ոլորտում, քանի որ գիտական հանրությունը փոքր է, և շատ կարևոր է դիվերսիֆիկացնել տարբեր տեսակետներն ու փորձաքննությունը», - ասել է՝ Ղազախստանի Հանրապետության գիտության և բարձրագույն կրթության նախարար Սայասաթ Նուրբեկը։

04 Марта 2025 - 08:50
Соглашение об утверждении совместного списка научных изданий подписано между министерством науки и высшего образования Республики Казахстан и Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщили в правительстве Казахстана
В правительстве отметили, что согласно документу, ученые двух стран получат уникальную возможность публиковаться в объединенных научных журналах, а также изданиях обеих республик, тем самым расширяя горизонты для научных публикаций и обмена знаниями.
«В перспективе мы также хотим расширить сотрудничество в области экспертизы научных грантов, научных проектов, так как научное сообщество небольшое и очень важно иметь диверсифицированные различные точки мнения и экспертизу», - сказал министр науки и высшего образования РК Саясат Нурбек.
Также планируется подписать ряд двусторонних соглашений о сотрудничестве между ведущими университетами Казахстана и Азербайджана.