17 Փետրվարի 2025 - 12:59
2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) ընթացիկ վարկային պորտֆելը Ադրբեջանում կազմել է 1,052 միլիարդ եվրո։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ ՎԶԵԲ-ին հղումով, պորտֆելի ծավալը մեկ ամսվա ընթացքում աճել է 2,14%-ով (22 մլն եվրո): Համեմատության համար նշենք, որ 2024 թվականի նոյեմբերի 30-ի դրությամբ այն գնահատվել է 1,03 միլիարդ եվրո և ներառել է 32 նախագիծ:
2025 թվականի սկզբի դրությամբ Ադրբեջանում բանկի պորտֆելը ներառում է 33 նախագիծ։
ՎԶԵԲ-ի տվյալներով՝ պորտֆելի մեծ մասը՝ 92%-ը (964 մլն եվրո) ուղղված է կայուն ենթակառուցվածքների զարգացմանը: Եվս 5%-ը (54 մլն եվրո) ստացվել է կորպորատիվ հատվածից, իսկ 3%-ը (34 մլն եվրո) ֆինանսական հաստատություններից:
Ընդհանուր առմամբ, ՎԶԵԲ-ը 195 նախագծերի շրջանակներում՝ Ադրբեջանում ներդրել է ավելի քան 4,04 մլրդ եվրո։
Բանկի գործառնական ակտիվները երկրում 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել են 754 մլն եվրո՝ հոկտեմբերի 31-ի ցուցանիշի համեմատ աճելով 13,21%-ով (88 մլն եվրո):

• Общий объем инвестиций ЕБРР в Азербайджан превысил четыре миллиарда евро
По состоянию на 31 декабря 2024 года текущий кредитный портфель Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в Азербайджане составил 1,052 млрд евро.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на ЕБРР, за месяц объем портфеля увеличился на 2,14% (22 млн евро). Для сравнения, на 30 ноября 2024 года он оценивался в 1,03 млрд евро и охватывал 32 проекта.
На начало 2025 года портфель банка в Азербайджане включает 33 проекта.
Согласно данным ЕБРР, основная часть портфеля — 92% (964 млн евро) — направлена на развитие устойчивой инфраструктуры. Еще 5% (54 млн евро) приходится на корпоративный сектор, а 3% (34 млн евро) — на финансовые институты.
В целом ЕБРР инвестировал в Азербайджан более 4,04 млрд евро в рамках 195 проектов.
Объем операционных активов банка в стране на 31 декабря 2024 года составил 754 млн евро, увеличившись на 13,21% (88 млн евро) по сравнению с показателем на 31 октября.
В 2024 году ЕБРР предоставил кредиты восьми проектам в Азербайджане на общую сумму 199 млн евро, что на 27,56% (или 43 млн евро) больше по сравнению с предыдущим годом. Для сравнения, в 2023 году банк профинансировал два проекта.