03 Փետրվարի 2025 - 09:50
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել՝ Ադրբեջանի և Իրանի միջև փոխվստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցները։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին սոցիալական ցանցում գրել է՝ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
«Թեհրան կատարած այցի ընթացքում մենք արդյունավետ քննարկումներ անցկացրեցինք՝ Իրանի նախագահի քաղաքական խորհրդական Մեհդի Սանայիի և արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արագչիի հետ։ Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում՝ ադրբեջանա-իրանական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ՝ հիմնված խաղաղ գոյակցության, ներքին գործերին չմիջամտելու և բարիդրացիության սկզբունքների վրա։
Քննարկվել են՝ տարածաշրջանային 3+3 ձևաչափի, Չմիավորման շարժման (ՉՇ), Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ), Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ), Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցների ամրապնդման համաժողովի (CICA) և այլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությունը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել փոխվստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցները։

03 Февраля 2025 - 09:50
Достигнута договорённость о продолжении мер по укреплению взаимного доверия между Азербайджаном и Ираном.
Как сообщает Armenia.Az, об этом написал в социальной сети помощник президента Азербайджана — заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев.
«В рамках визита в Тегеран провели продуктивные обсуждения с политическим советником президента Ирана Мехди Санаи и министром иностранных дел Аббасом Арагчи. Состоялся обмен мнениями по развитию азербайджано-иранских дружественных отношений на основе принципов мирного сосуществования, невмешательства во внутренние дела и добрососедства.
Обсуждалось сотрудничество в рамках регионального формата 3+3, Движения неприсоединения (NAM), Организации исламского сотрудничества (OIC), Организации экономического сотрудничества (ECO), Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (CICA) и других международных организаций. Достигнута договорённость о продолжении мер по укреплению взаимного доверия.