17 Հունվարի 2025 - 10:24
Հունվարի 16-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոչորիշվիլիի գլխավորած պատվիրակության հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, նախ տեղի է ունեցել ԱԳ նախարարների դեմ առ դեմ հանդիպում, որը շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ երկու կողմերի պատվիրակությունների մասնակցությամբ։ Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ադրբեջանա-վրացական ռազմավարական գործընկերության քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ասպեկտները, ինչպես նաև տարածաշրջանային օրակարգի ընթացիկ հարցեր։
Գոհունակություն է հայտնվել ռազմավարական գործընկերության ներկա մակարդակից և ընդգծվել է, որ ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը երկու երկրների բարձրագույն ղեկավարության մակարդակով առողջ հիմք է հանդիսանում երկկողմ հարաբերությունների համար։
Հանդիպումների ընթացքում շոշափվել են «կանաչ» էներգիայի և հաղորդակցության ոլորտում համատեղ նախագծերը։ Նշվել է ադրբեջանա-վրացական միջպետական հարաբերություններում հումանիտար ասպեկտի կարևորությունը, և այդ համատեքստում քննարկվել է զբոսաշրջության, կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում շփումների և համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը։
Ջեյհուն Բայրամովն իր գործընկերոջը տեղեկացրել է Հայաստանի հետ միջպետական հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանն ուղղված Ադրբեջանի ջանքերի մասին։ Նախարարը հավելել է, որ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ և այլ օրենսդրական ակտերում Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների պահպանումը, ինչպես նաև ռևանշիզմի միտումները և այդ երկրի արագ զինվելը հարվածի տակ են դնում խաղաղ գործընթացը։
Ադրբեջանում միջին ամսական աշխատավարձը բարձրացել է
Ադրբեջանում ավելացել է մանրածախ ապրանքաշրջանառությունը
Շահին Բագիրով. Տարանցիկ պորտալը կավելացնի առևտուրը ԹՊԿ երկրների միջև
Մահմեդական կառավարիչների՝ հայկական եկեղեցիներին. ուղղված նամակների վերլուծություն Մաս III
Սպասվում է, որ Ալիևն ու Փաշինյանը կմասնակցեն Դավոսում կայանալիք ամենամյա տնտեսական համաժողովին
Ղարաբաղում 3000 կմ-ից ավելի ճանապարհ է կառուցվում. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Բաքվում անցկացվում է ԹՊԿ մաքսային ծառայությունների ղեկավարների ննիստը
ԱԱՀ. Հայաստանը պետք է վերջ տա ռասիզմին և պայմաններ ստեղծի ադրբեջանցիների վերադարձի համար
Ալիևն ընդունել է Franklin Templeton ընկերության նախագահին. ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Նախկին հարկադիր վերաբնակ. այս տարիների ընթացքում, ամեն երեկո, մենք ապրում էինք Ջաբրայիլի մասին մտքերով

• Байрамов и Бочоришвили обсудили вопросы региональной повестки
16 января министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился с делегацией во главе с министром иностранных дел Грузии Макой Бочоришвили.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, вначале состоялась встреча глав МИД один на один, которая была продолжена в расширенном составе с участием делегаций с обеих сторон. На встречах были обсуждены политические, экономические и гуманитарные аспекты азербайджано-грузинского стратегического партнерства, а также актуальные вопросы региональной повестки.
Было выражено удовлетворение нынешним уровнем стратегического партнерства, подчеркнуто, что активный политический диалог на уровне высшего руководства двух стран составляет здоровую основу двусторонних связей. Стороны отметили, что Азербайджан и Грузия сотрудничают также в международном и региональном форматах, и это сотрудничество основано на взаимном уважении легитимных интересов друг друга и взаимной выгоде.
На встречах были затронуты совместные проекты в области «зеленой» энергии и коммуникационном секторе, которые не только усилят значимость двух стран как поставщиков данных и чистой энергии на глобальном уровне, но и придадут дополнительный импульс устойчивому развитию экономики в долгосрочной перспективе. Было отмечено значение гуманитарного аспекта в азербайджано-грузинских межгосударственных связях, в этом контексте говорилось о важности расширения контактов и сотрудничества в сферах туризма, образования, науки и культуры.
Джейхун Байрамов проинформировал коллегу об усилиях Азербайджана по нормализации межгосударственных отношений с Арменией и подписанию мирного соглашения. Он заявил, что эти усилия предпринимаются также во имя установления мира и стабильности, инклюзивного регионального сотрудничества и развития во всем регионе Южного Кавказа. Министр добавил, что сохранение территориальных претензий к Азербайджану в Конституции и других законодательных актах Армении, а также тенденции реваншизма и стремительное вооружение этой страны ставят под удар мирный процесс.