• Սպասվում է, որ Ալիևն ու Փաշինյանը կմասնակցեն Դավոսում կայանալիք ամենամյա տնտեսական համաժողովին
Հունվարի 20-ից 24-ը Դավոսում կանցկացվի ամենամյա տնտեսական ֆորումը, որին իրենց մասնակցության մասին հայտարարել են Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարներ Իլհամ Ալիևը և Նիկոլ Փաշինյանը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների անունները նշված են ֆորումի կայքում հրապարակված մասնակիցների ցանկում։
Դավոսի ամենամյա տնտեսական ֆորումը միջազգային քաղաքական և գործարար վերնախավի ներկայացուցիչների հանդիպում է, որն անցկացվում է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (ՀՏՖ) կողմից։
Ավանդաբար, միջոցառումը տեղի է ունենում հունվարի վերջին - փետրվարի սկզբին Դավոս լեռնադահուկային հանգստավայրում (Շվեյցարիա):
Ի հավելումն այս միջոցառման կազմակերպմանը, ՀՏՖ-ն իրականացնում է մի շարք միջազգային տնտեսական ծրագրեր՝ ուղղված գործազրկության դեմ պայքարին, զարգացող երկրներում ներդրումների ավելացմանը, ֆինանսական հատվածում նորարարություններին և այլն:
2025 թվականին ՀՏՖ տարեկան ժողովը կանցկացվի Շվեյցարիայի Դավոս քաղաքում հունվարի 20-ից 24-ը։ Ֆորումի թեման է «Համագործակցությունն արհեստական ինտելեկտի դարաշրջանում»։

16 Января 2025 - 12:50
В Давосе с 20 по 24 января пройдет ежегодный экономический форум, в котором заявлено участие лидеров Азербайджана и Армении – Ильхама Алиева и Никола Пашиняна.
Как передает Armenia.Az, имена глав Азербайджана и Армении указаны в списке участников, опубликованном на сайте форума.
Ежегодный экономический форум в Давосе — это встреча представителей международной политической и деловой элиты, которую проводит Всемирный экономический форум (ВЭФ).
Традиционно мероприятие проходит в конце января — начале февраля на горнолыжном курорте Давос (Швейцария).
Помимо организации этого мероприятия, ВЭФ реализует ряд международных экономических программ, направленных на борьбу с безработицей, увеличение инвестиций в развивающиеся страны, инновации в финансовой сфере и другое.
В 2025 году ежегодная встреча ВЭФ пройдёт в Давосе (Швейцария) с 20 по 24 января. Тема форума — «Сотрудничество в эпоху искусственного интеллекта».