• Կրոնական առաջնորդները շնորհակալական նամակներ են հղել Իլհամ Ալիևին
Ադրբեջանի կրոնական դավանանքների ղեկավարները երախտագիտություն են հայտնել պետության ղեկավար Իլհամ Ալիևին՝ կրոնական ոլորտին ցուցաբերվող հոգատարության, նյութական և բարոյական աջակցության համար, հայտնում է Armenia.Az-ը։
Պետության ղեկավարին ուղղված նամակներում բարձր է գնահատվում Ադրբեջանի նախագահի ղեկավարությամբ միջկրոնական և միջմշակութային երկխոսության զարգացմանն ուղղված արդյունավետ գործունեությունը, ինչպես նաև ազգային և համաշխարհային մակարդակներում իրականացվող նախագծերը։ Ընդգծվում են Ադրբեջանում պետական-կրոնական հարաբերությունների բարձր մակարդակի ապահովման ուղղությամբ նախագահի ձեռնարկած գործնական քայլերը, կրոնական դավանանքներին ցուցաբերվող բացառիկ ուշադրությունն ու աջակցությունը։
Նախագահին նամակ են հասցեագրել, մասնավորապես, Բաքվի լեռնային հրեաների կրոնական համայնքի նախագահ Միլիխ Եվդաևը, Եվրոպայի հրեաների Բաքվի կրոնական համայնքի նախագահ Ալեքսանդր Շարովսկին, Բաքվի սեֆարդ հրեաների կրոնական համայնքի նախագահ Զամիր Իսաևը, Ադրբեջանի Աստվածաշնչային ընկերության նախագահ Ռասիմ Խալիլովը, Ադրբեջանի Հանրապետության ալբանա-ուդինական քրիստոնեական համայնքի նախագահ Ռոբերտ Մոբիլին և այլք։
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, նախագահ Իլհամ Ալիևը կարգադրություն է ստորագրել կրոնական կազմակերպություններին ֆինանսական օգնություն տրամադրելու մասին։
Կարգադրության համաձայն՝ Ադրբեջանում կրոնական կազմակերպություններին ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով ԱՀ 2025 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ԱՀ նախագահի պահուստային ֆոնդից միջոցներ են հատկացվել երկրի կրոնական համայնքներին, ինչպես նաև ԱՀ կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեին առընթեր հոգևոր արժեքների աջակցության հիմնադրամին։

• Лидеры религиозных конфессий направили Ильхаму Алиеву благодарственные письма
Главы религиозных конфессий Азербайджана выразили признательность главе государства Ильхаму Алиеву за заботу, материальную и моральную поддержку, оказываемую религиозной сфере, сообщает Armenia.Az.
В письмах, адресованных главе нашего государства, высоко оценивается эффективная деятельность по развитию межрелигиозного и межкультурного диалога под руководством Президента Азербайджана, а также проекты, реализуемые на национальном и глобальном уровнях. Подчеркиваются практические шаги, предпринимаемые президентом для обеспечения высокого уровня государственно-религиозных отношений в Азербайджане, уникальность внимания и поддержки, оказываемых религиозным конфессиям.
Высказались, в частности, председатель религиозной общины горских евреев города Баку Милих Евдаев, председатель Бакинской религиозной общины европейских евреев Александр Шаровский, председатель Бакинской религиозной общины евреев-сефардов Замир Исаев, председатель Библейского общества Азербайджана Расим Халилов, председатель Албано-удинской христианской религиозной общины Азербайджанской Республики Роберт Мобили и другие.
Как уже сообщалось, президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение об оказании финансовой помощи религиозным образованиям.
Согласно Распоряжению, для оказания финансовой помощи религиозным образованиям в Азербайджане из предусмотренного в государственном бюджете Азербайджанской Республики на 2025 год резервного фонда Президента Азербайджанской Республики были выделены средства религиозным общинам страны, а также Фонду пропаганды духовных ценностей в подчинении Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с религиозными образованиями.