16 Հունվարի 2025 - 15:25
Ադրբեջանը հույս ունի, որ տարանցիկ պորտալը ապագայում կնպաստի՝ թուրքական պետությունների միջև փոխադարձ առևտրի աճին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ի թղթակիցը, այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի մաքսային պետական կոմիտեի (ՄՊԿ) նախագահ Շահին Բագիրովը։
«Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և մյուս երկրների մասնագետների մասնակցության շնորհիվ ավարտվել է տարանցիկ պորտալի ձևավորման գործընթացը։ Դրա իրականացման համար արդեն ստեղծվել է փաստաթուղթ, որը կոչվում է «շրջանակային համաձայնագիր»։ Հուսով ենք, որ մենք հատուկ ուշադրություն կդարձնենք այս հարցին և ապագայում տարանցիկ պորտալը կօգտագործենք որպես թուրքական պետությունների միջև փոխադարձ առևտրի գործիք»,- հինգշաբթի՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության մաքսային ծառայության ղեկավարների 10-րդ նիստի ժամանակ ասել է Բագիրովը:
Բագիրովի խոսքով, պայմաններ են նախապատրաստվել, իրավական մեխանիզմ է մշակվել տարանցիկ պորտալ ստեղծելու համար։

16 Января 2025 - 15:25
Азербайджан рассчитывает, что транзитный портал в будущем будет способствовать росту взаимной торговли между тюркскими государствами.
Как передает корреспондент Armenia.Az, об этом заявил председатель Государственного таможенного комитета (ГТК) Азербайджана Шахин Багиров.
«Благодаря участию специалистов из Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана и других государств завершен процесс формирования транзитного портала. Уже создан документ для его реализации, который носит название «рамочное соглашение». Надеемся, что мы уделим этому вопросу особое внимание и в будущем будем использовать транзитный портал как инструмент для взаимной торговли между тюркскими государствами», - сказал Багиров в четверг на X заседании глав таможенной службы Организации тюркских государств.
Багиров отметил, что данный портал будет способствовать упрощению, ускорению и прозрачности перевозки грузов между тюркскими странами.
По словам Багирова, для создания транзитного портала были подготовлены условия и разработан правовой механизм, который направлен странам-участницам по дипломатическим каналам.