• Ադրբեջանում միջին ամսական աշխատավարձը բարձրացել է
Ադրբեջանի տնտեսությունում զբաղված աշխատողների միջին ամսական անվանական աշխատավարձը՝ 2024 թվականի հունվար-նոյեմբերին կազմել է 996,8 մանաթ, ինչը 8%-ով բարձր է 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով Պետական վիճակագրական կոմիտեին, ամենաբարձր աշխատավարձը գրանցվել է հանքարդյունաբերության, ֆինանսական և ապահովագրական գործունեության, մասնագիտական, գիտական և տեխնիկական գործունեության, տեղեկատվության և կապի, ինչպես նաև տրանսպորտի և պահեստային ոլորտում։
2024 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ՝ երկրի տնտեսությունում աշխատողների թիվը կազմել է 1 միլիոն 775,3 հազար մարդ, որից 884,4 հազարը զբաղված է պետական հատվածում, 890,9 հազարը՝ մասնավոր հատվածում։
Վարձու աշխատողներից 18.5%-ը զբաղված է առևտրի և տրանսպորտային միջոցների վերանորոգման ոլորտում, 18.5%-ը՝ կրթության, 12.9%-ը՝ արդյունաբերության, 8.5%-ը՝ առողջապահության և սոցիալական ծառայությունների, 6.7%-ը՝ պետական կառավարման և պաշտպանության ոլորտում, սոցիալական ապահովություն, 4.2%՝ տրանսպորտի և պահեստային, 3.9%՝ մասնագիտական, գիտատեխնիկական գործունեության, 3.2%՝ գյուղատնտեսություն, անտառային տնտեսության և ձկնաբուծություն, 2.2%՝ ֆինանսական և ապահովագրական գործունեության, իսկ 15%՝ տնտեսության այլ ոլորտներում։

16 Января 2025 - 16:21
Среднемесячная номинальная заработная плата работников, занятых в экономике Азербайджана, в январе-ноябре 2024 года составила 996,8 маната, что на 8% выше по сравнению с аналогичным периодом 2023 года.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на Государственный комитет статистики, наиболее высокая заработная плата наблюдалась в горнодобывающей промышленности, финансовой и страховой деятельности, профессиональной, научной и технической деятельности, в сфере информации и связи, а также в сфере транспорта и складского хозяйства.
По состоянию на 1 декабря 2024 года численность наемных работников в экономике страны составила 1 млн. 775,3 тыс. человек, из которых 884,4 тыс. человек заняты в государственном секторе, а 890,9 тыс. — в частном.
Из числа наемных работников 18,5% заняты в сфере торговли и ремонта транспортных средств, 18,5% — в образовании, 12,9% — промышленности, 8,5% — здравоохранении и социальном обслуживании населения, 6,7% — строительстве, 6,4% — государственном управлении и обороне; социальном обеспечении, 4,2% — транспорте и складском хозяйстве, 3,9% — профессиональной, научной и технической деятельности, 3,2% — сельском хозяйстве, лесном хозяйстве и рыболовстве, 2,2% — финансовой и страховой деятельности, а 15% — других отраслях экономики.