• Սաբինա Ալիևան միջազգային հանրությանը կոչ է արել քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի քաղաքականության դեմ
Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան բաց նամակ է հղել միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին և օտարերկրյա պետությունների օմբուդսմեններին, որում ներկայացրել է Հայաստանի կողմից ռասայական խտրականության և ատելության հողի վրա Ադրբեջանի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող էթնիկ զտումների և արտաքսման քաղաքականությունը:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, նամակում Սաբինա Ալիևան կոչ է արել միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին և օտարերկրյա օմբուդսմեններին այս հարցում վճռական և արդար դիրքորոշում որդեգրել՝ հիմնվելով միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների վրա և թույլ չտալ երկակի չափանիշների կիրառումը:
Սաբինա Ալիևան կոչ է արել միջազգային հանրությանը քայլեր ձեռնարկել այս խնդիրը արդարացիորեն լուծելու համար։
Օմբուդսմենն ընդգծել է, որ ներկայիս Հայաստանի տարածքից շուրջ 300 հազար ադրբեջանցիների վտարումը միջազգային մակարդակով պետք է ճանաչվի որպես անօրինական գործողություն, նրանց արժանապատիվ և անվտանգ վերադարձի իրավունքի ապահովումը պետք է լինի միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում, իսկ նրանց իրավունքների շարունակական ոտնահարումը պետք է համարվի սպառնալիք միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը։
Նամակում Սաբինա Ալիևան հիշեցրել է վերջերս տարածված ՀՀ նախկին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթի տեսագրությունը։ Նա կոչ է արել միջազգային հանրությանը միջոցներ ձեռնարկել նախկին նախագահի խոստովանություններում պարունակվող սարսափելի փաստերը հետաքննելու համար, որոնք հաստատում են Արևմտյան Ադրբեջանից մեր հայրենակիցների բռնի արտաքսումը:

15 Января 2025 - 11:38
Уполномоченный по правам человека Азербайджана (омбудсмен) Сабина Алиева направила открытое письмо международным правозащитным организациям и омбудсменам зарубежных стран, в котором изложила политику этнических чисток и депортаций, проводимую Арменией в отношении азербайджанского народа на почве расовой дискриминации и ненависти.
Как передает Armenia.Az, в письме Сабина Алиева призвала международные правозащитные организации и омбудсменов зарубежных стран занять в этом вопросе решительную и справедливую позицию, опирающуюся на нормы и принципы международного права, не допуская двойных стандартов. Сабина Алиева призвала международное сообщество предпринять шаги для справедливого решения данной проблемы.
Омбудсмен подчеркнула, что выселение около 300 тыс. азербайджанцев с территории нынешней Армении должно быть признано на международном уровне как противоправное действие, обеспечение их права на достойное и безопасное возвращение должно находиться в центре внимания международного сообщества, а продолжение нарушения их прав необходимо рассматривать как угрозу международному миру и безопасности.
В письме Сабина Алиева напомнила о распространившейся на днях видеозаписи с выступлением бывшего президента Армении Левона Тер-Петросяна. Она призвала международное сообщество принять меры для расследования страшных фактов, содержащихся в признаниях экс-президента и подтверждающих насильственное изгнание наших соотечественников из Западного Азербайджана.
Сабина Алиева также призвала международное сообщество потребовать от правительства Армении воздерживаться от действий, поощряющих ненависть и дискриминацию против азербайджанцев на расовой, этнической и религиозной почве, в частности, не допускать вовлечение детей в эти действия, запретить литературу, пропагандирующую ненависть к азербайджанцам и используемую в формировании мышления молодого поколения.