• Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն պատասխանել է ԱՄՆ դեսպանատանը
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն արձագանքել է Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատան հայտարարությանը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, համապատասխան հրապարակումը զետեղված է դիվանագետի X-ի էջում։
«Բախտիյար Հաջիևի վերաբերյալ դատարանի օրինական որոշումը հիմնված է գործում առկա բազմաթիվ ապացույցների վրա, և արտաքին միջամտությունը դատական գործընթացներին անընդունելի է։
Հետաքրքիր է, որ եթե ԱՄՆ-ում միևնույն տեսակի հարկային խարդախության և ֆինանսական հանցագործությունների համար նախատեսված են բազմաթիվ և խիստ պատիժներ, որոնք կարող են հասնել մինչև 30 տարվա ազատազրկման, ինչու՞ է այս երկիրը հիասթափված այլ երկրներում նմանատիպ հանցագործությունների համար նախատեսված պատիժներից:
«Այս մոտեցումը, ըստ երևույթին, հիմնված է ոչ թե օրենքի գերակայության կարևորության բարձրացման, այլ քաղաքական շահերի վրա», - նշել է նա:

15 Января 2025 - 09:10
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде ответил на заявление посольства США в Баку.
Как сообщает Armenia.Az, соответствующая публикация размещена на странице дипломата в соцсети Х.
«Законное решение суда в отношении Бахтияра Гаджиева основано на многочисленных доказательствах по делу, и внешнее вмешательство в судебные процедуры недопустимо.
Интересно, что в то время как в Соединенных Штатах за один и тот же вид налогового мошенничества и финансовых преступлений предусмотрено многократное и суровое наказание, которое может достигать 30 лет лишения свободы, почему эта страна разочарована наказаниями за подобные преступления в других странах?
Похоже, что такой подход основан на политических интересах, а не возвышении важности верховенства закона», - отметил он.