• Միավորման նախագահ. Ադրբեջանում ականների զոհերի թիվն գերազանցում է 3400 մարդը
2020 թվականի նոյեմբերից մինչև 2024 թվականի նոյեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ Ադրբեջանի ականազերծման գործակալության, Պաշտպանության նախարարության, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության, Պետական սահմանապահ ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների և տեղական ականազերծող ընկերությունների կողմից իրականացված ականազերծման գործողությունների արդյունքում՝ 176 237 հա.տարածք մաքրվել է ականներից և չպայթած զինամթերքից։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հասարակական միավորման՝ «Ադրբեջանական արշավն ընդդեմ ականների» ամփոփիչ համաժողովում ասել է՝ միավորման նախագահ Հաֆիզ Սաֆիխանլըն։
Նա նշել է, որ հայտնաբերվել և վնասազերծվել է՝ 34996 հակահետևակային ական, 21022 հակատանկային ական և 118999 չպայթած զինամթերք, ընդհանուր առմամբ՝ 175017 ական և պատերազմի այլ պայթունավտանգ մնացորդներ։
«Վիճակագրության համաձայն՝ Ադրբեջանում ականների զոհերի թիվը գերազանցում է 3400-ը։ Նրանցից 359-ը երեխաներ էին, 38-ը՝ կանայք։ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից մինչ օրս ականների պայթյունների զոհ է դարձել 382 մարդ։ Նրանցից 70 մարդ զոհվել է, 312-ը՝ վիրավորվել։ 55 զոհվածները, 143 վիրավորվածները քաղաքացիական անձինք են»,- ասել է Սաֆիխանլըն։

• Председатель объединения: Число жертв мин в Азербайджане превышает 3400 человек
С ноября 2020 года по 30 ноября 2024 года в результате операций по разминированию, проводимых Агентством Азербайджана по разминированию, Министерством обороны, Министерством по чрезвычайным ситуациям, соответствующими подразделениями Государственной пограничной службы и местными компаниями по разминированию, было очищено от мин и неразорвавшихся боеприпасов 176 237 гектаров земель.
Об этом на обзорной конференции Общественного объединения «Азербайджанская кампания против мин» сказал председатель объединения Хафиз Сафиханов, сообщает Armenia.Az.
Он отметил, что выявлено и обезврежено 34 996 противопехотных мин, 21 022 противотанковых мин и 118 999 неразорвавшихся боеприпасов, в целом 175 017 мин и других взрывоопасных остатков войны.
«Согласно статистике, число жертв мин в Азербайджане превышает 3400 человек. Из них 359 детей и 38 женщин. С 10 ноября 2020 года по сегодняшний день жертвами взрыва мин стали 382 человека. Из них 70 человек погибли, 312 получили ранения. 55 погибших, 143 раненых — гражданские лица», — сказал Сафиханов.