• ՄԱԿ-ում Հայաստանի զեկույցը հարցեր է առաջացրել՝ կապված Ադրբեջանի դեմ ներկայացված պահանջների հետ
Այս օրերին՝ ՄԱԿ-ի ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի 114-րդ նստաշրջանի շրջանակներում քննարկվում է Հայաստանի պարբերական զեկույցը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, դեկտեմբերի 2-ին՝ զեկույցի քննարկման առաջին օրը, հանձնաժողովի անդամ Չունգ Չինսունգը զարմացել է, որ Հայաստանի փաստաթուղթը մեծ թվով պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի դեմ։ Նա նշել է, որ չնայած նրան, որ Հայաստանում ոչ մի ադրբեջանցի չի ապրում, զեկույցում մեծ ուշադրություն է դարձվել Ադրբեջանին և պարզաբանում է խնդրել այս հարցում։
Հայկական պատվիրակության ղեկավար, այս երկրի արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը, դժվարանալով պատասխանել հարցին, հաստատել է, որ Հայաստանում ադրբեջանցիներ չեն ապրում։ Նա փորձել է Ադրբեջանի մասին փաստաթղթում գրվածը կապել անվտանգության ու քաղաքական իրավիճակի հետ, որոնք չեն համապատասխանում զեկույցի էությանը։

• Доклад Армении в ООН вызвал вопросы из-за претензий к Азербайджану
В эти дни в рамках 114-й сессии Комитета Организации Объединенных Наций (ООН) по ликвидации расовой дискриминации проходит рассмотрение периодического доклада Армении.
Как сообщает Armenia.Az, 2 декабря — в первый день рассмотрения доклада — член Комитета Чунг Чинсунг была удивлена тем, что в документе Армении содержится большое количество претензий к Азербайджану. Она отметила, что, несмотря на то, что в Армении не проживает ни одного азербайджанца, в докладе уделено большое внимание Азербайджану, и запросила разъяснение по этому вопросу.
Глава армянской делегации, заместитель министра иностранных дел этой страны Ваан Костанян, затрудняясь ответить на вопрос, подтвердил, что азербайджанцы не проживают в Армении. Он попытался связать то, что написано в документе об Азербайджане, с безопасностью и политической ситуацией, которые не соответствуют сути доклада.