• Ֆաշիստ Նժդեհի մեծարումը. ՄԱԿ-ը կասկածի տակ է դնում Հայաստանի հանդուրժողականությունը
Դեկտեմբերի 2-ին ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի 114-րդ նստաշրջանի ժամանակ Հայաստանի հարցով զեկուցող Յունգ Քամ Ջոնը զեկուցել է, որ կոմիտեն տեղեկատվություն է ստացել՝ Հայաստանում այնպիսի անձանց հուշարձանների տեղադրման մասին, ինչպիսին Գարեգին Նժդեհն է, ով համագործակցել է ֆաշիստական ռեժիմի հետ և հանցագործություններ է կատարել մարդկության դեմ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, նա մասնավորապես խնդրել է տեղեկատվություն այն մասին, թե ինչպես է հայկական դպրոցական ծրագիրը հաշվի առնում պատմության բոլոր ասպեկտները և ինչպես է այն նպաստում հանդուրժողական միջավայրի ստեղծմանը` առանց խտրականության:
Հայկական պատվիրակության ղեկավար, այս երկրի արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը, ով իր ելույթում փորձում էր ապացուցել, որ նրա երկիրը հանդուրժողականության երկիր է, զգացել է հարցի բարդությունը և ստիպված է եղել հայտարարել դպրոցի ուսումնական ծրագիր վերանայման մասին: Վ.Կոստանյանը նույնիսկ չի համարձակվել անգամ Գարեգին Նժդեհի անունը տալ և չի կարողացել հերքել Նժդեհի ֆաշիստ լինելու փաստը։ Նա հայտարարել է, որ Նժդեհը Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար կարևոր պատմական դեմք է եղել հենց 20-րդ դարի սկզբին, և ոչ ավելի ուշ։

03 Декабря 2024 - 14:30
Во время 114-й сессии Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации 2 декабря докладчик по Армении Йеунг Кам Джон сообщил, что в Комитет поступила информация о возведении в Армении памятников таким личностям, как Гарегин Нжде, который сотрудничал с фашистским режимом и совершал преступления против человечности.
Как передает Armenia.Az, в частности, он запросил информацию о том, как армянская школьная программа учитывает все аспекты истории и как способствует созданию толерантной среды без дискриминации.
Глава армянской делегации, заместитель министра иностранных дел этой страны Ваан Костанян, который в своем выступлении пытался доказать, что его страна является страной толерантности, почувствовал сложность вопроса и был вынужден заявить о пересмотре школьной учебной программы. В. Костанян даже не решался назвать имя Гарегина Нжде и не смог опровергнуть тот факт, что Нжде был фашистом. Он заявил, что Нжде был важной исторической фигурой для Армении и армянского народа именно в начале XX века, а не позже.
Не удовлетворившись этим ответом, докладчик Йеунг Кам Джон подчеркнул, что проведение недавних церемоний вокруг такого памятника свидетельствует о том, что данная личность все еще актуальна для общества.