02 Դեկտեմբերի 2024 - 14:21
Դեկտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի Պետնավթընկերությունը (SOCAR) սկսել է գազ մատակարարել Սլովակիայի խոշորագույն պետական էներգետիկ օպերատորին՝ SPP-ին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են SOCAR-ըում, գազի մատակարարումն իրականացվում է՝ SOCAR-ի և SPP-ի միջև կնքված կարճաժամկետ պիլոտային պայմանագրի հիման վրա։ Ընկերությունները նպատակ ունեն զարգացնել ավելի երկարաժամկետ էներգետիկ համագործակցություն:
Սլովակիան դարձել է ադրբեջանական գազ ստացած տասներկուերորդ երկիրը՝ Թուրքիայի, Վրաստանի, Իտալիայի, Հունաստանի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Հունգարիայի, Սերբիայի, Սլովենիայի, Խորվաթիայի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի հետ մեկտեղ։

• Азербайджан начал поставлять газ в Словакию
С 1 декабря Госнефтекомпания Азербайджана (SOCAR) начала поставки газа крупнейшему государственному энергооператору Словакии - компании SPP.
Как сообщили Armenia.Az в SOCAR, поставки газа осуществляются на основе краткосрочного пилотного контракта между SOCAR и SPP. Компании нацелены развивать более долгосрочное энергетическое партнерство.
Словакия стала двенадцатой страной, получающей азербайджанский газ, наряду с Турцией, Грузией, Италией, Грецией, Болгарией, Румынией, Венгрией, Сербией, Словенией, Хорватией и Северной Македонией.