25 Նոյեմբերի 2024 - 14:55
Հաջորդ տարվա պետբյուջեի նախագծով 4 մլրդ մանաթ է նախատեսվում՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի վերականգնման և վերակառուցման համար։
Այս մասին այսօր խորհրդարանի լիագումար նիստում հայտարարել է՝ Միլլի Մեջլիսի տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության կոմիտեի նախագահ Ազեր Ամիրասլանովը։
Նրա խոսքով, ազատագրված տարածքների վերականգնումն ու վերակառուցումը հանդիսանում են՝ հետհակամարտային շրջանում հիմնական առաջնահերթություններից մեկը։
«Հատկացված միջոցները միջնաժամկետ հեռանկարում կնպաստեն՝ տնտեսական աճին, ոչ նավթային տնտեսության զարգացմանը և զբաղվածությանը»,- հավելել է նա։

• Милли Меджлис: На восстановление Карабаха выделят миллиарды
В проекте государственного бюджета на следующий год на восстановление и реконструкцию в Карабахе и Восточном Зангезуре предусмотрено 4 млрд манатов.
Как сообщает Report, об этом заявил председатель комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству Азер Амирасланов на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
По его словам, восстановление и реконструкция освобожденных территорий являются одними из основных приоритетов в постконфликтном периоде.
«Выделенные средства будут способствовать экономическому росту, развитию ненефтяной экономики и занятости в среднесрочной перспективе», — добавил он.