04 Դեկտեմբերի 2024 - 15:36
Ադրբեջանում մանկապարտեզների գործունեության հիմնական խնդիրներից մեկը՝ խորհրդային ժամանակներից պահպանված մոդելի կիրառումն է։
Այս մասին՝ «Նոր հայացք նախադպրոցական կրթության որակին» II միջազգային համաժողովում ասել է՝ գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը։
Ըստ նրա՝ այս մոդելով մանկապարտեզներն ավելի շատ խնամքի վայր են մնում, քան կրթական հաստատություն.
«Մյուս կողմից, այս մոդելը շատ թանկ է։ Աշխարհի ոչ մի երկրում չկա օրինակ, երբ երեխային կերակրեն օրական 4 անգամ։ Ուստի շատ երկրներ առաջարկում են մոդելներ՝ հիմնված պետական-մասնավոր համագործակցության վրա: 2017–2018 թթ.-ից կիրառվում է համայնքային նախադպրոցական կրթության մոդելը։ Այս մոդելի արժեքը շատ ավելի էժան է, քան ավանդականը»։

• Амруллаев о переходе от советской модели дошкольного образования к более экономичной
Одной из основных проблем в деятельности детских садов в Азербайджане является применение модели, сохранившейся с советских времен.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил министр науки и образования Эмин Амруллаев на II международной конференции «Новый взгляд на качество дошкольного образования».
По его словам, при такой модели детские сады остаются скорее местом заботы, чем образовательным учреждением:
«С другой стороны, эта модель очень дорогая. Ни в одной стране мира нет примера, когда ребенка кормят 4 раза в день. Поэтому многие страны предлагают модели, основанные на партнерстве государственного и частного секторов. С 2017–2018 годов применяется модель дошкольного образования общинного типа. Стоимость этой модели намного дешевле, чем традиционной».