04 Դեկտեմբերի 2024 - 16:43
Ականներ արտադրող երկրների թիվը 55-ից նվազել է 12-ի։ Ընդհանուր առմամբ 12 պետություններ շարունակում են հակահետևակային ականներ արտադրել կամ գնել՝ Հայաստանը, Չինաստանը, Կուբան, Հնդկաստանը, Իրանը, Մյանման, Հյուսիսային Կորեան, Հարավային Կորեան, Պակիստանը, Ռուսաստանը, Սինգապուրը և Վիետնամը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է՝ «Ադրբեջանի արշավն ընդդեմ ականների» հասարակական միավորման նախագահ Հաֆիզ Սաֆիխանլըն։
Նա հավելել է, որ վերջին տվյալներով՝ աշխարհի 53 երկրներում 5 հազար 757 մարդ դարձել է ականների ու պատերազմի պայթունավտանգ մնացորդների զոհ։ Դրանցից 1 հազար 983-ը զոհվել է, 3 հազար 663-ը՝ վիրավորվել, 111-ի կարգավիճակն անհայտ է։ Ականներից տուժածների 84 տոկոսը, այսինքն՝ 4335 մարդ, քաղաքացիական անձինք են։

• Председатель Общественного объединения: В мире осталось только 12 стран-производителей мин
Число стран-производителей мин сократилось с 55-ти до 12-ти. Всего 12 государств продолжают производить или закупать противопехотные мины - Армения, Китай, Куба, Индия, Иран, Мьянма, Северная Корея, Южная Корея, Пакистан, Россия, Сингапур и Вьетнам.
Как передает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил председатель Общественного объединения «Азербайджанская кампания против мин» Хафиз Сафиханлы на сегодняшней пресс-конференции.
Он добавил, что согласно последним данным, в 53 странах мира 5 тыс 757 человек стали жертвами мин и взрывоопасных остатков войны. Из них 1 тыс 983 человека погибли, 3 тыс 663 человека получили ранения, статус 111 человек неизвестен. 84 процента жертв мин, то есть 4 тыс 335 человек - гражданские лица.