• Ադրբեջանում ավելացել են կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի համար տուգանքները
Միլլի Մեջլիսը երրորդ ընթերցմամբ հաստատել է՝ կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի համար տուգանքների բարձրացումը։
Ինչպես հայտբնում է Report-ը, խորհրդարանի այսօրվա լիագումար նիստում քննարկվել են՝. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունները։
Առաջարկվող փոփոխությունների համաձայն՝ կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի համար, այսինքն՝ նրանց ցավ պատճառելը, տառապելը, ծեծելը կամ կռվի պարտադրելը, կսահմանվի տուգանք 500-ից 800 մանաթի չափով։
Եթե այդ գործողություններն իրականացվեն ցուցադրական, այդ թվում՝ լրատվամիջոցներով ցուցադրական, տուգանքը կկազմի 800-1000 մանաթ։
Եթե այդ գործողությունները հանգեցնեն կենդանու վնասվածքի, ապա տուգանքը կկազմի 1000-1500 մանաթ։ Կենդանիների սատկելու հանգեցնող գործողությունների համար նախատեսված է տուգանք՝ 1500-ից 2000 մանաթի չափով, կամ՝ կախված դեպքի հանգամանքներից և հաշվի առնելով իրավախախտի ինքնությունը՝ կարող է կիրառվել վարչական կալանք՝ մինչև մեկ ամիս ժամկետով։
Օրենսգրքի մեկ այլ առաջարկվող փոփոխությունը նախատեսում է տուգանք 1000-ից 1500 մանաթի չափով կամ վարչական կալանք՝ մինչև մեկ ամիս ժամկետով՝ կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունք քարոզելու կամ կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի բացահայտ կոչեր քարոզելու, ինչպես նաև նման վերաբերմունքն արտացոլող նյութեր առևտրային նպատակներով օգտագործելու համար։

29 Ноября 2024 - 13:29
Как сообщает Armenia.Az, предлагаемые изменения в Кодекс об административных правонарушениях обсуждались на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
Согласно предложенным изменениям, за жестокое обращение с животными, то есть причинение им боли, страданий, избиение или принуждение к боям, будет налагаться штраф в размере от 500 до 800 манатов.
Если указанные действия совершаются демонстративно, в том числе с демонстрацией в медиа, штраф составит от 800 до 1000 манатов.
Если эти действия приводят к увечью животного, штраф составит от 1000 до 1500 манатов. За действия, приводящие к гибели животных, предусмотрен штраф в размере от 1500 до 2000 манатов, либо, в зависимости от обстоятельств дела и с учетом личности нарушителя, может быть применен административный арест на срок до одного месяца.
Еще одно предложенное изменение в кодекс предусматривает штраф от 1000 до 1500 манатов или административный арест на срок до одного месяца за пропаганду жестокого обращения с животными или открытые призывы к жестокому обращению с животными, а также за использование материалов, отражающих такое обращение, в коммерческих целях.