• Լեյլա Ալիևան մասնակցել է COP29-ի շրջանակներում գլոբալ առաջնորդների երկխոսությանը
Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի փոխնախագահ, IDEA (Գլոբալ երկխոսություն շրջակա միջավայրի պաշտպանության վերաբերյալ) հասարակական կազմակերպության հիմնադիր և ղեկավար Լեյլա Ալիևան նոյեմբերի 21-ին մասնակցել է «Գլոբալ առաջնորդների երկխոսություն. բնության համար դրական ապագա՝ կլիմայական գործողությունների և կենսաբազմազանության պաշտպանության միջոցով՝ Փարիզյան համաձայնագրի նպատակներին համապատասխան» թեմայով պանելային քննարկումներին, որը կազմակերպվել է COP29-ի նախագահության կողմից՝ IDEA-ի և Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) հետ համատեղ:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, ելույթ ունենալով Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանի (COP29)  շրջանակներում տեղի ունեցած միջոցառման բացմանը, Լեյլա Ալիևան ընդգծել է կլիմայի փոփոխության հետևանքով մոլորակին հասցված վնասի մասշտաբները, կենսաբազմազանության կորուստը և նշել միջազգային հանրության կողմից հրատապ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը։ Միաժամանակ միջոցառման մասնակիցները տեղեկացվել են, որ նախկինում Հարավային Կովկասում, մասնավորապես, Ադրբեջանում ապրել են կենդանիների որոշ տեսակներ, այդ թվում՝ կասպյան վագրը և ասիական առյուծը։
Լեյլա Ալիևան արձանագրել է, որ 2011 թվականից IDEA-ն մի շարք նախագծեր ու միջոցառումներ է իրականացրել՝ երկրի եզակի բնությունն ու էկոլոգիական հավասարակշռությունը պաշտպանելու նպատակով։ Միջոցառման մասնակիցները տեղեկացվել են Կովկասի «Մեծ հնգյակի», զուբրերի, ջեյրանների և կասպյան թառափների պահպանման, ինչպես նաև հազարավոր կամավորների հետ համատեղ իրականացվող բազմաբնույթ գործունեության մասին։ Ելույթի ավարտին Լեյլա Ալիևան մասնակիցներին կոչ է արել նոր գործընկերության և համատեղ ջանքեր գործադրել՝ կայուն ու առողջ ապագա ապահովելու համար։

• Лейла Алиева в рамках СОР29 приняла участие в Диалоге глобальных лидеров
21 ноября вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA (Глобальный диалог по защите окружающей среды) Лейла Алиева 21 ноября приняла участие в панельных обсуждениях «Диалог глобальных лидеров: достижение позитивного будущего для природы через климатическую деятельность и защиту биоразнообразия в соответствии с целями Парижского соглашения», организованных Председательством COP29 совместно с ОО IDEA и Международным союзом охраны природы (МСОП).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, выступая на открытии мероприятия, проведенного в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29), Лейла Алиева подчеркнула масштабы ущерба, нанесенного планете изменением климата и утратой биоразнообразия, отметила необходимость принятия международным сообществом срочных мер. Одновременно, участники мероприятия были проинформированы о том, что в прошлом на Южном Кавказе, в частности, Азербайджане, обитали вымершие в настоящее время некоторые виды животных, в том числе каспийский тигр и азиатский лев.
Лейла Алиева констатировала, что с 2011 года ОО IDEA реализовало ряд проектов и мероприятий в целях защиты уникальной природы и экологического баланса страны. Участники обсуждений были проинформированы об охране «Большой пятерки» Кавказа, зубров, джейранов и каспийских осетров, а также многогранной деятельности, осуществленной совместно с тысячами волонтеров. В заключение выступления Лейла Алиева призвала участников к новому партнерству и совместным усилиям с целью обеспечения устойчивого и здорового будущего.
Затем президент СОР29 Мухтар Бабаев, президент МСОП Разан Аль Мубарак, генеральный директор организации Гретел Агилар, генеральный директор Рамочной конвенции ООН об изменении климата (UNFCC) по координации операций Чхая Капилашрами, исполнительный секретарь Конвенции о биологическом разнообразии Астрид Схомакер, генеральный директор Программы ООН по окружающей среде Ингер Андерсен (UNEP) поделились с участниками мнениями и предложениями по обсуждаемым темам.
Затем состоялись панельные обсуждения с участием лидеров правительств и частного сектора, министров окружающей среды и экологии различных стран.