01 Նոյեմբերի 2024 - 17:24
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը չի կանխատեսել՝ ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև Ուկրաինայի գազատրանսպորտային համակարգի (GTS) միջոցով գազի մատակարարման հնարավոր պայմանագրի հեռանկարները։
Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Դրանք առևտրային բանակցություններ են։ Ես և դուք գիտենք այն իրավիճակը, որի մասին նախագահը խոսել է Կազանում կայացած մամուլի ասուլիսում։ Հարց կար այս տարեվերջին ավարտվող գազի մատակարարման պայմանագրի վերաբերյալ։ Ինչպես կշարունակեն զարգանալ իրադարձությունները, ինչպես կշարունակվեն ապահովել մատակարարումները՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Ուկրաինան արդեն հայտարարել է, որ հրաժարվում է երկարաձգել այս համաձայնագիրը, ես հիմա չեմ կարող ձեզ ասել»,- նշել է Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Bloomberg-ի այն հրապարակումը, որ գազի անանուն գնորդները ԵՄ-ից մոտ են՝ ադրբեջանական SOCAR-ի հետ տարեկան 12-14 միլիարդ խորանարդ մետր գազի մատակարարման համաձայնագրի ստորագրմանը՝ Ուկրաինայի գազատրանսպորտային համակարգիով՝ դեկտեմբերի 31-ից հետո:

01 Ноября 2024 - 14:13
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков не стал прогнозировать перспективы возможного контракта ЕС и Азербайджана о поставках газа через газотранспортную систему (ГТС) Украины.
«Это коммерческие переговоры. Мы с вами знаем ситуацию, о которой президент говорил на пресс-конференции в Казани. Там был вопрос о том, что с концом этого года завершает свое действие договор на прокачку газа. Как будут дальше происходить события, как будут дальше обеспечиваться поставки с учетом того, что Украина уже анонсировала свой отказ от продления этого договора, сейчас пока я не могу вам сказать», - отметил Песков, комментируя публикацию Bloomberg о том, что неназванные покупатели газа из ЕС близки к подписанию соглашения с азербайджанской SOCAR о поставках 12-14 млрд куб. м газа в год по украинской ГТС после 31 декабря.