• Հիքմեթ Հաջիև. Հայաստանը դեռևս չի պատժել այս հանցագործությունների համար պատասխանատու որևէ մարդու
Այս մասին Х սոցցանցի իր էջում գրել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը:
«Հայկական օկուպացիայից ազատագրված ադրբեջանական Սըրխավենդ գյուղում նոր զանգվածային գերեզմաններ են հայտնաբերվել։ Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի 30-ամյա ռազմական ագրեսիայի ամենածանր հետևանքներից մեկը անհայտ կորածների ճակատագիրն է։ Ավելի քան 4000 ադրբեջանցիներ Հայաստանի կողմից խոշտանգվել և սպանվել են համակենտրոնացման ճամբարներում և թաղվել զանգվածային գերեզմաններում։ Մինչ օրս Հայաստանը չի պատժել այս հանցագործությունների համար պատասխանատու որևէ մարդու։ Ընդհակառակը, նրանց փառաբանել և պարգևատրել են: Հայաստանը թաքցնում է ողջ պատմությունն ու տեղեկությունները զանգվածային գերեզմանների գտնվելու վայրի մասին:
Հայաստանը պետք է ցույց տա իր անկեղծ հավատարմությունը անցումային շրջանի արդարադատությանը և հետկոնֆլիկտային հաշտեցմանը` ճանաչելով պետական պատասխանատվությունը այս բոլոր հանցագործությունների համար, և համապատասխանաբար հետաքննի և պատժի բոլոր ռազմական հանցագործներին», - նշել է նախագահի օգնականը:

04 Октября 2024 - 09:12
Как сообщает Armenia.Az, об этом помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев написал на своей странице в соцсети Х.
«В освобожденном от армянской оккупации азербайджанском селе Сырхавенд обнаружены новые массовые захоронения. Одним из самых тяжелых последствий 30-летней военной агрессии Армении против Азербайджана является судьба пропавших без вести лиц. Более 4 000 азербайджанцев были замучены и убиты Арменией в концентрационных лагерях и захоронены в массовых могилах. Армения до сих пор не наказала ни одного человека, ответственного за эти преступления. Наоборот, их прославляли и награждали. Армения скрывает всю историю и информацию о местонахождении массовых захоронений.
Армения должна продемонстрировать свою искреннюю приверженность правосудию переходного периода и постконфликтному примирению, признав государственную ответственность за все эти преступления, расследовать и наказать всех военных преступников соответствующим образом», - отметил он.