18 Սեպտեմբերի 2024 - 08:52
Մոսկվայում հանդիպում է կայացել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահների՝ Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի միջև։
Ինչպես գրում է Armenia.Az-ը, այս մասին հաղորդվում է ՌԴ կառավարության կայքում։
Ի լրումն Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ 2024 թվականի օգոստոսի 19-ին Բաքվում կայացած բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահները քննարկել են երկկողմ առևտրային, տնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության արդիական հարցեր», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Տեղեկատվության համաձայն՝ հատուկ ուշադրություն է դարձվել տրանսպորտի, կրթության, շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտներում փոխգործակցությանը։ Քննարկվել են նաև երկու երկրների համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Նշվում է, որ Օվերչուկը և Մուստաֆաևը հաստատել են կառուցողական երկխոսությունը շարունակելու իրենց պատրաստակամությունը՝ ուղղված բոլոր ոլորտներում ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների ամրապնդմանը:

• Москва и Баку обсудили вопросы двустороннего торгово-экономического сотрудничества
В Москве состоялась встреча сопредседателей Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Россией и Азербайджаном – заместителя председателя правительства РФ Алексея Оверчука и заместителя премьер-министра Азербайджана Шахина Мустафаева.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщается на сайте правительства РФ.
«В развитие договоренностей, достигнутых в ходе переговоров президента РФ Владимира Путина и президента Азербайджана Ильхама Алиева 19 августа 2024 года в Баку, сопредседатели МПК обсудили актуальные вопросы двустороннего торгово-экономического и научно-технического сотрудничества», - говорится в сообщении.
Согласно информации, особое внимание было уделено взаимодействию в области транспорта, образования, охраны окружающей среды. Также были рассмотрены другие вопросы, представляющие взаимный интерес для двух стран.
Отмечается, что А.Оверчук и Ш.Мустафаев подтвердили готовность к продолжению конструктивного диалога, направленного на укрепление российско-азербайджанских отношений по всем направлениям.