• Հայաստանում ոչնչացվել է արևմտյան ադրբեջանցիների մշակութային ժառանգությունը
Ոչնչացվել է ժամանակակից Հայաստանի տարածքում արևմտյան ադրբեջանցիների նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Ուլվիա Զուլֆիգարը՝ Սփյուռքի երիտասարդների V ամառային ճամբարի մասնակիցների հետ հանդիպմանը։
Նա ասել է, որ վերջին 200 տարիների ընթացքում ադրբեջանցիները մշտապես տեղահանվել են իրենց պատմական հողերից, վերջին հարյուրամյակում նրանց արտաքսել են չորս անգամ: Ուլվիա Զուլֆիգարը նշել է, որ 1987-1991 թվականներին վերջին տեղահանության ժամանակ Հայաստանից բռնի տեղահանվել է շուրջ 300 հազար ադրբեջանցի։
«Մեր համայնքը ակտիվ քայլեր է ձեռնարկում համաշխարհային հանրությանը իրազեկելու այդ անարդարությունների մասին։ Մեր նպատակն է հասնել արևմտյան ադրբեջանցիների խաղաղ և անվտանգ ճանապարհով վերադարձին հայրենի հողեր, ապահովել նրանց իրավունքների պաշտպանությունը։ Այս նպատակին հասնելու համար կարևոր է արտերկրում ապրող մեր հայրենակիցների, մասնավորապես՝ երիտասարդների դերը»,- ընդգծել է Ուլվիա Զուլֆիգարը։

• В Армении уничтожено культурное наследие западных азербайджанцев
Материальное и нематериальное культурное наследие западных азербайджанцев на территории современной Армении уничтожено.
Как передает Armenia.Az, об этом заявила заведующая отделом по связям с общественностью Общины Западного Азербайджана Ульвия Зульфигар на встрече с участниками V летнего лагеря диаспорской молодежи.
Она сообщила, что за последние 200 лет азербайджанцы постоянно подвергались депортациям со своих исторических земель, в прошлом веке их депортировали четырежды. Ульвия Зульфигар отметила, что во время последней депортации в 1987-1991 годах из Армении было насильственно выселено около 300 тысяч азербайджанцев.
«Наша община предпринимает активные шаги для информирования мировой общественности о перечисленных несправедливостях. Наша цель - добиться возвращения западных азербайджанцев на родные земли мирным и безопасным путем, обеспечить защиту их прав. Для достижения этой цели важна роль наших соотечественников, проживающих за рубежом, в частности и молодежи», - подчеркнула Ульвия Зульфигар.