ՓակելՊակիստանը մտադիր է միանալ «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքին
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ ռուսական ԶԼՄ-ներին հղումով, այս մասին Խանտը Մանսիյսկում կայացած ՏՏ միջազգային ֆորումում հայտարարել է՝ ՌԴ-ում Հանրապետության դեսպան Մուհամմադ Խալիդ Ջամալին։
«Պակիստանը սկզբունքորեն համաձայնում է միանալ միջազգային տրանսպորտային միջանցքին և սկսել է համապատասխան ընթացակարգը։ Մենք շարժվում ենք այս ուղղությամբ»,- ասել է Պակիստանի դիվանագիտական ներկայացուցչության ղեկավարը։
Դիվանագետը խոսել է նաև Մեծ Մետաքսի ճանապարհը վերականգնելու Պակիստանի մտադրության մասին։
«Մենք փորձում ենք վերակենդանացնել պատմական Մետաքսի ճանապարհը։ Պակիստանի ցիտրուսային մրգերի առաջին խմբաքանակը Դաղստան է առաքվել Իրանի և Ադրբեջանի տարածքով։ Այս նոր առևտրային ուղին հնարավորություններ է բացում ավելացնելու առևտրի ծավալը, որն արդեն հասել է 1 մլրդ դոլարի»,- հավելել է դեսպանը։

• Пакистан намерен присоединиться к транспортному коридору «Север-Юг»
Как передает Armenia.Az со ссылкой на российские СМИ, об этом заявил посол республики в РФ Мухаммад Халид Джамали на прошедшем в Ханты-Мансийске международном IT-форуме.
«Пакистан согласен присоединиться к МТК в принципе и начал соответствующую процедуру. Мы движемся в этом направлении», - сообщил глава пакистанского диппредставительства.
Дипломат также рассказал о намерении Пакистана возродить маршрут Великого шелкового пути.
«Мы пытаемся возродить исторический Шелковый путь. Первая партия пакистанских цитрусовых прибыла в Дагестан через Иран и Азербайджан. Этот новый торговый маршрут открывает возможности для увеличения объема торговли, который уже достиг 1 млрд. долларов», - добавил посол.