17 Ապրիլի 2024 - 10:35
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են էներգետիկայի նախարարությունից, այս մասին ասել է էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում Վերականգնվող էներգիայի միջազգային գործակալության (IRENA) վեհաժողովի 14-րդ նստաշրջանի շրջանակներում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ։
Իր ելույթում նախարարը բարձր է գնահատել ԱՄԷ-ում ձեռք բերված համաձայնությունը՝ հանածո վառելիքից արդար անցման և մինչև 2030 թվականը վերականգնվող էներգիայի հզորությունը եռապատկելու վերաբերյալ համաձայնագիրը։
Նշվել է, որ Ադրբեջանը, որն այս տարի կհյուրընկալի COP29-ը, մտադիր է ազգային մակարդակով աջակցել կանաչ էներգիայի և կլիմայի նպատակների իրականացմանը մինչև 2030 թվականը և դրանից հետո, և դառնալ շարժիչ ուժ՝ կլիմայական գործողություններում համաշխարհային համերաշխության համար:

17 Апреля 2024 - 09:35
Как сообщили Armenia.Az в Министерстве энергетики, об этом министр энергетики Парвиз Шахбазов сказал на мероприятии в рамках 14-й сессии Ассамблеи Международного агентства по возобновляемым источникам энергии (IRENA) в Объединенных Арабских Эмиратах.
В своем выступлении министр высоко оценил достигнутый в ОАЭ консенсус о справедливом переходе от ископаемого топлива и соглашение об утроении потенциала возобновляемых источников энергии к 2030 году.
Было заявлено, что Азербайджан, который примет в этом году COP29, намерен на национальном уровне поддержать реализацию целей по «зеленой» энергетике и климату до 2030 года и после этого периода, а также стать движущей силой глобальной солидарности в климатической деятельности.