• Հիքմեթ Հաջիև. Մենք հիասթափված ենք Միացյալ Նահանգների միակողմանի դիրքորոշումից
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին չինական Phoenix հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է՝ ԱՀ նախագահի օգնակա Հիքմեթ Հաջիևը։
«Պետք է լինի տարածաշրջանային պատասխանատվություն, նախաձեռնություն և համագործակցություն։ Խաղաղությունը պետք է լինի Բաքվի և Երևանի միջև: Մենք պետք է հասկանանք միմյանց խնդիրները, շրջենք հակամարտության էջը և շարժվենք առաջ։ Այն երկրները, ինչպիսին Ֆրանսիան է, օրինակ, մի կողմից ռազմականացնում են Հայաստանը, մյուս կողմից խոսում են խաղաղության մասին։ Սա չի օգուտ բերել, քանի որ դուք դառնում եք կողմնակալ կողմ այդ գործընթացում:
Մենք հիասթափված ենք նաև Միացյալ Նահանգների որոշ հայտարարություններից և գործողություններից։ Նրանք Ադրբեջանի նկատմամբ միակողմանի դիրք բռնեցին։ ԱՄՆ-ը նաև ընդունել է Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ ուղղումը, որն արգելում է կառավարությանը աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանին: Ադրբեջանը ոչ մեկի օգնության կարիքը չունի. Մենք օգնություն ստացող երկիր չենք. Հայեցակարգը որպես այդպիսին մեզ համար անհասկանալի է։ 907 ուղղումը ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից ընդունվել է դեռ 1992 թվականին, երբ օկուպացված էին Ադրբեջանի տարածքները։ Պատկերացրեք, որ դուք գտնվում եք օկուպացիայի տակ, և ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունում է 907-րդ ուղղումը, որն արգելում է ամերիկյան կառավարությանը աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանին»,- հայտարարել է Հիքմեթ Հաջիևը։

• Хикмет Гаджиев: Мы разочарованы односторонней позицией США
Как сообщает Armenia.Az, об этом помощник президента Азербайджанской Республики – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев сказал в интервью китайскому телеканалу Phoenix.
«Должны быть региональная ответственность, инициатива и сотрудничество. Мир должен быть между Баку и Ереваном. Мы должны понять проблемы друг друга, перевернуть страницу конфронтации и двигаться вперед. Такие страны, как, например, Франция, с одной стороны, милитаризируют Армению, а с другой — говорят о мире. Это не может принести пользу, потому что вы становитесь предвзятой стороной в процессе.
Мы также разочарованы некоторыми заявлениями и действиями Соединенных Штатов. Они заняли одностороннюю позицию в отношении Азербайджана. США также приняли 907-ю поправку к «Закону о поддержке свободы», которая запрещает правительству оказывать поддержку Азербайджану. Азербайджан не нуждается в ничьей помощи. Мы не являемся страной-получателем помощи. Концепция как таковая нам непонятна. 907-я поправка была принята Конгрессом США еще в 1992 году, когда территории Азербайджана были оккупированы. Представьте себе, что вы подвергаетесь оккупации, и Конгресс США принимает 907-ю поправку, которая запрещает американскому правительству оказывать поддержку Азербайджану.
Но опять же, это выбор США, и это их Конгресс, но вопрос в том, что если вы совершаете односторонние действия, вы не можете быть полностью беспристрастной стороной в переговорном процессе. Мы ценим добрые услуги. Но мы не считаем, что есть необходимость в каком-либо виде посредничества», — заявил Хикмет Гаджиев.