• Թահա Այհան. Շուշան կարևոր է բոլոր թյուրքական պետությունների համար
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Ադրբեջանի երիտասարդության և սպորտի նախարար Ֆարիդ Գայիբովի հետ համատեղ ասուլիսում ասել է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) երիտասարդական ֆորումի նախագահ Թահա Այհանը։
Նա նշել է, որ «ԻՀԿ-ի երիտասարդական մայրաքաղաք. Շուշա-2024» միջազգային ծրագրի շրջանակներում միջոցառումները խթան կդառնան մահմեդական երիտասարդության համար։
«Բացի այդ, սա կարևոր է աշխարհին այս քաղաքի պատմությունը ներկայացնելու առումով, որը երկար տարիներ գտնվում էր օկուպացիայի տակ, բայց այժմ արագացված տեմպերով բարեկարգվում է»,- ընդգծել է նա։

• Таха Айхан: Шуша важна для всех тюркских государств
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал президент Молодежного форума Организации исламского сотрудничества (ОИС) Таха Айхан в ходе совместной пресс-конференции с министром молодежи и спорта Азербайджана Фаридом Гаибовым.
Он отметил, что мероприятия в рамках международной программы «Молодежная столица ОИС Шуша-2024» станут стимулом для мусульманской молодежи.
«Кроме того, это важно для того, чтобы представить миру историю этого города, который много лет находился под оккупацией, но теперь благоустраивается ускоренными темпами», - подчеркнул он.