• Մարիա Զախարովա. Ամբողջ աշխարհի աչքի առաջ Հայաստանը վերածում են Արևմուտքի գործիքի
«Վաշինգտոնում, Բրյուսելում և Երևանում ձևացնում են, թե զարմանում են, թե ինչու է ապրիլի 5-ին կայանալիք բարձր մակարդակի Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ հանդիպումը այդքան «մտահոգություններ» առաջացնում շատերի մոտ։ Պնդում են, որ դա ուղղված չէ որևէ երրորդ կողմի դեմ»։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին իր Telegram-ի ալիքում գրել է՝ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Նման իրադարձությունները Ռուսաստանում անհանգստություն են առաջացնում, քանի որ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի ներկայացուցիչներն ուղղակիորեն ասում են մեր գործընկերներին, որ իրենց հիմնական ուշադրությունը բացառապես Ռուսաստանի դեմ է։ Հենց այդպես էլ ասում են՝ բաց տեքստով։
Նման հանդիպումները անհանգստություն են առաջացնում տարածաշրջանի երկրների մեծ մասի մոտ, քանի որ դրանք ուղղված են ոչ թե Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հաստատմանը, այլ Արևմուտքին իր ծայրաստիճան ապակառուցողական մոտեցումներով Հարավային Կովկաս հետագա արմատավորմանը, այնտեղ նոր բաժանարար գծեր ստեղծելուն, ստիպելով տարածաշրջանի երկրներին հետևել հակառուսական օրակարգին՝ ավերելով նրանց դարավոր կապերը Մոսկվայի հետ, տարածաշրջանային անվտանգության և տնտեսական համագործակցության առկա մեխանիզմների թուլացումը։
Թե ինչու է պաշտոնական Երևանը ձևացնում, թե չի հասկանում, թե ինչի մասին է խոսքը, մեծ հարց է։ Ի վերջո, ամբողջ աշխարհի աչքի առաջ Հայաստանը վերածվում է գործիքի՝ հավաքական Արևմուտքի ծայրահեղ վտանգավոր ծրագրերի իրականացման համար, որոնք լիովին հակասում են հայ ժողովրդի հիմնարար շահերին»,- Telegram-ում.գրել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:

• Мария Захарова: Армению на глазах всего мира превращают в инструмент Запада
«В Вашингтоне, Брюсселе и Ереване наигранно недоумевают, почему предстоящая 5 апреля встреча высокого уровня Армения-ЕС-США вызывает у многих «беспокойство». Утверждают, будто она не направлена против какой-либо третьей стороны».
Как сообщает Armenia.Az, об этом написала в своем Telegram-канале официальный представитель Министерства иностранных дел РФ Мария Захарова.
«Подобные мероприятия вызывают беспокойство в России, потому что представители США и ЕС прямо говорят нашим партнерам, что их основная направленность — исключительно против России. Прямо так и говорят, открытым текстом.
Такие встречи вызывают беспокойство у большинства стран региона, потому что нацелены не на достижение мира между Азербайджаном и Арменией, а на дальнейшее внедрение Запада с его крайне деструктивными подходами на Южный Кавказ, создание там новых разделительных линий, принуждение стран региона следовать антироссийской повестке, разрушение их многовековых связей с Москвой, расшатывание действующих механизмов региональной безопасности и экономического сотрудничества.
Почему официальный Ереван делает вид, что не понимает, о чем речь, — большой вопрос. Ведь Армению на глазах всего мира превращают в инструмент реализации чрезвычайно опасных планов коллективного Запада, которые полностью расходятся с коренными интересами армянского народа», — написала в Telegram официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.