• Այխան Հաջիզադեն՝ Ռասմուսենի խմբի զեկույցի մասին
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն մեկնաբանել է Դանիայի նախկին վարչապետ և ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի գլխավորած խմբի զեկույցում տեղ գտած պնդումները։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով արտաքին գործերի նախարարությանը, Հաջիզադեն հայտարարել է, որ խստորեն դատապարտում և մերժում է Ադրբեջանի հասցեին անհիմն մեղադրանքները, որոնք արտացոլված են «ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների խորացում. Հայաստանում էլ ավելի շատ Եվրոպա. էլ ավելի շատ Հայաստան Եվրոպայում» խորագրով զեկույցում՝ պատրաստված Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի գլխավորած «Հայաստանի բարեկամների ցանց» խմբի կողմից։
«Զեկույցի զրպարտիչ և բոլորովին անհիմն կետերը, որոնք խեղաթյուրում են բոլոր փաստերը, Ադրբեջանի դեմ իրականացվող զրպարտչական արշավի բաղկացուցիչ մասն են։ Այդ կետերը լուրջ հարցեր են առաջացնում զեկույցի վերաբերյալ, որն իբր ուղղված է Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերությունների խորացմանը։ Իրականում սա ոչ այլ ինչ է, քան անհեթեթ քարոզչություն»,- ասել է նա։
Հաջիզադեի խոսքով, Հայաստանի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող քարոզչական արշավները ևս մեկ անգամ ցույց են տալիս հայկական կողմի անկեղծ չլինելը տարածաշրջանային խաղաղության օրակարգի նկատմամբ։
«Որոշ նեղմիտ քաղաքական գործիչների, այդ թվում՝ Եվրախորհրդարանի և Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նման եվրոպական կառույցների միջոցով ծախսատար և անիմաստ զրպարտչական արշավներ իրականացնելը չի նպաստում տարածաշրջանային կայունությանը և խաղաղության կառուցման ջանքերին: Փոխարենը, Հայաստանի կառավարությունը և հայկական լոբբիստական խմբերը պետք է կենտրոնանան տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման վրա»,- ասել է Հաջիզադեն:

• Айхан Гаджизаде о докладе группы Расмуссена
Пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде прокомментировал утверждения, содержащиеся в докладе группы, возглавляемой бывшим премьер-министром Дании, бывшим генеральным секретарем НАТО Андерсом Фог Расмуссеном.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на МИД, А.Гаджизаде заявил, что решительно осуждает и отвергает безосновательные утверждения против Азербайджана, отраженные в отчете «Углубление отношений ЕС-Армения: еще больше Европы в Армении; еще больше Армении в Европе», подготовленном группой «Сеть друзей Армении» во главе с Андерсом Фог Расмуссеном.
«Клеветнические и совершенно необоснованные пункты отчета, в которых искажаются все факты, являются частью клеветнической кампании, проводимой против Азербайджана. Эти пункты вызывают серьезные вопросы по поводу этого доклада, который якобы направлен на углубление отношений между Арменией и Европейским Союзом. На самом деле это не более чем абсурдная пропаганда», - отметил он.
По его словам, пропагандистские кампании, финансируемые правительством Армении, еще раз демонстрируют неискренность армянской стороны в отношении региональной мирной повестки дня.
«Проведение дорогостоящих и бессмысленных клеветнических кампаний через определенных ограниченных в мировоззрении политиков, включая европейские институты, такие как Европейский парламент и Парламентская ассамблея Совета Европы, не способствует региональной стабильности и усилиям по миростроительству. Вместо этого правительство Армении и армянские лоббистские группы должны сосредоточиться на продвижении мирной повестки дня в регионе», - сказал Гаджизаде.