• ԱԵԳԽ. Եվրախորհրդարանը պետք է վերջ տա Ադրբեջանի նկատմամբ երկակի չափանիշներին
Ադրբեջանցիների Եվրոատլանտյան գործընկերության խորհուրդը հայտարարություն է ուղարկել Եվրախորհրդարան՝ կապված Ադրբեջանի դեմ կողմնակալ բանաձևի հետ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, հայտարարության մեջ ասվում է.
«Ադրբեջանը միշտ հանդես է եկել օրակարգում իր ազգային շահերին համապատասխանող և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի ընդգրկման, ինչպես նաև համապատասխան որոշումների ընդունման օգտին։ Նա հաջողությամբ համագործակցել և շարունակում է համագործակցել միջազգային կազմակերպությունների հետ։ Սակայն արտաքին ուժերի ազդեցության տակ որոշ կազմակերպություններ կողմնակալ վերաբերմունք են դրսևորում Ադրբեջանի նկատմամբ»։
Նշվում է, որ Եվրախորհրդարանում նման կողմնակալությունը խրոնիկական երևույթ է դարձել.
«2024 թվականի մարտի 13-ին Եվրախորհրդարանում ընդունված բանաձևը, որը երկակի չափանիշների ևս մեկ օրինակ է, վկայում է Ադրբեջանի նկատմամբ կանխակալ վերաբերմունքի մասին։
Բանաձևում ակնհայտորեն արտացոլված են անհեթեթ և վիրավորական արտահայտություններ, որոնք հակասում են միջազգային հարաբերությունների հիմունքներին և դուրս են գալիս քաղաքական էթիկայի նորմերից։ Այն ներառում է նաև գաղափարներ, որոնք պարունակում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ակնհայտ խախտումներ։ Սա բացահայտում է բանաձևի հետևում կանգնած իրական շարժառիթները»։
Ադրբեջանցիների Եվրոատլանտյան գործընկերության խորհուրդը Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված կողմնակալ բանաձևը համարում է մեր երկրի դեմ զրպարտչական արշավի բաղկացուցիչ մաս, խստորեն դատապարտում է այս բանաձևը և դեմ է հանդես գալիս ադրբեջանական պետության դեմ ուղղված երկակի չափանիշների քաղաքականությանը»:

• СЕАПА: ЕП должен положить конец двойным стандартам против Азербайджана
Совет евроатлантического партнерства азербайджанцев направил в Европейский парламент заявление против предвзятой резолюции против Азербайджана.
Как сообщает Armenia.Az, в заявлении говорится:
«Азербайджан всегда выступал за включение на повестку дня и обсуждение вопросов, которые соответствуют его национальным интересам и представляют взаимный интерес, а также принятие соответствующих решений. Он успешно сотрудничал и продолжает сотрудничать с международными организациями. Однако под воздействием внешних сил в некоторых организациях наблюдается объективное и предвзятое отношение к Азербайджану».
Отмечается, что такая предвзятость в Европейском парламенте приобрела хронический характер:
«Принятие резолюции в Европарламенте 13 марта 2024 года, которая является еще одним примером двойных стандартов, свидетельствует о предвзятом отношении к Азербайджану.
Резолюция явно отражает абсурдные и оскорбительные высказывания, которые противоречат основам международных отношений и выходят за рамки политических этических норм. Она также включает идеи, содержащие явные нарушения территориальной целостности и суверенитета Азербайджана. Это раскрывает истинные мотивы членов Европейского парламента, стоящих за данной резолюцией».
Совет евроатлантического партнерства азербайджанцев рассматривает принятую Европарламентом предвзятую резолюцию как составную часть клеветнических кампаний против нашей страны и резко осуждает данную резолюцию и выступает против политики двойных стандартов, направленной против азербайджанского государства и категорически требует положить этому конец».