• Ֆարիդ Շաֆիև. ԵՄ-ն հանդես է գալիս օկուպանտի կողմից
Եվրոպական միության (ԵՄ) պաշտոնյաների վերջին հայտարարությունները և նրա կառույցների գործողությունները ցույց են տալիս, որ ԵՄ-ն հանդես է գալիս օկուպանտի կողմից:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին X սոցիալական ցանցում գրել է Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը։
Շաֆիևը նշել է, որ 30-ամյա օկուպացիայի ընթացքում ԵՄ-ն երբեք աջակցություն չի ցուցաբերել ադրբեջանական տարածքների ազատագրմանը։
«Չպետք է զարմանալի լինի, որ, օրինակ, Գլոբալ Հարավը անտարբեր է միասնական գործողությունների եվրոպական կոչերի նկատմամբ, թեև ԵՄ-ն կարող է ողջամիտ փաստարկներ ունենալ՝ ի պաշտպանություն որոշակի նպատակների:

• Фарид Шафиев: ЕС выступает на стороне оккупанта
Недавние заявления официальных лиц Европейского союза (ЕС) и действия его институтов показывают, что ЕС выступает на стороне оккупанта.
Как сообщает Armenia.AzCaliber.Az, об этом председатель правления Центра анализа международных отношений Фарид Шафиев написал в соцсети X.
Шафиев отметил, что за время 30-летней оккупации ЕС ни разу не оказывал поддержки освобождению азербайджанских территорий.
«Не стоит удивляться тому, что, например, Глобальный Юг безразличен к европейским призывам к объединенным действиям, хотя у ЕС могут быть разумные аргументы в защиту определенных целей.
Можно демонстрировать двойные стандарты и претендовать на моральное или юридическое превосходство», - написал он.