• ՊԱԾ օպերացիան. ձերբակալվել է Ադրբեջանի տարածքում ահաբեկչություններ նախապատրաստելու մեջ կասկածվողը
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված հետաքննության ընթացքում հիմնավոր կասկածներ են առաջացել, որ ՌԴ Մուրմանսկ քաղաքում բնակվող 1988 թվականին ծնված Ադրբեջանի քաղաքացի Ասկերով Բահրուզ Ալիմամեդ օղլուն դավադրություն է կազմակերպել այլ անձանց հետ, ծրագրել է ահաբեկչական գործողություններ իրականացնել:
Ինչպես Armenia.az-ին հայտնել են ՊԱԾ-ից, պարզվել է, որ Ասկերովը, Ադրբեջանի տարբեր շրջաններում ապրող մարդկանց հետ գաղտնի կապի մեջ գտնվելով, հանձնարարել է կազմակերպել Լենքորան քաղաքի Գործադիր իշխանության ղեկավարի դեմ մահափորձը։
Պարզվել է նաև, որ Բահրուզ Ասկերովն այդ անձանց հանձնարարել է մահափորձ կատարել հանրապետության որոշ շրջաններում անգլերեն դասավանդող օտարերկրյա քաղաքացու նկատմամբ:
Հարուցվել է քրեական գործ ԱՀ Քրեական օրենսգրքի 28, 214.2.1 հոդվածներով (ահաբեկչության նախապատրաստում), նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Հետաքննությունը պարզել է նաև, որ կասկածյալը ծրագրել էր զորավարժություններ կազմակերպել օտարերկրյա պետության տարածքում, սակայն Պետական անվտանգության ծառայության ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում հանցավոր գործողությունները չեն իրականացվել։
Քննչական և օպերատիվ միջոցառումները շարունակվում են՝ քրեական գործի բոլոր հանգամանքներն պարզելու նպատակով։

• Операция СГБ: задержан подозреваемый в подготовке терактов на территории Азербайджана
В ходе расследования, проведенного Службой государственной безопасности, возникли обоснованные подозрения в том, что гражданин Азербайджанской Республики Аскеров Бахруз Алимамед оглу (1988 года рождения), проживающий в городе Мурманск Российской Федерации, вступив в контакт с другими лицами, готовил теракт на территории Азербайджана.
Как сообщили Armenia.Az в СГБ, было установлено, что Бахруз Аскеров, войдя в сговор с лицами, проживающими в разных районах республики, давал им поручения об организации покушения на главу Исполнительной власти города Лянкяран.
Также установлено, что Бахруз Аскеров поручил совершить покушение на иностранного гражданина, который в частном порядке преподает английский язык в районах Азербайджана.
В результате проведенных комплексных оперативно-следственных мероприятий Бахруз Аскеров был задержан и привлечен к уголовной ответственности по статьям 28, 214.2.1 (подготовка к теракту) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, решением суда в его отношении избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
В то же время было установлено, что Бахруз Аскеров планировал организовать с другими лицами, с которыми вошел в сговор, военные учения на территории иностранного государства, но в результате мер СГБ не смог осуществить эти преступные действия.
В настоящее время продолжаются комплексные следственно-оперативные мероприятия для изучения всех подробностей уголовного дела.