29 Փետրվարի 2024 - 17:09
Ավարտվել է Խանքենդի-Բաքու ուլտրամարաթոնի առաջին փուլը, որը կազմակերպել էր Երիտասարդության և սպորտի նախարարությունը՝ Ադրբեջանի թեթև աթլետիկայի ֆեդերացիայի հետ համատեղ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, «Հպարտությամբ դեպի առաջ» կարգախոսով առաջին անգամ անցկացված մրցավազքի մասնակիցները հաղթահարել են 83 կմ տարածություն։
Խանքենդիում մեկնարկած ուլտրամարաթոնի առաջին փուլն ավարտվել է Եվլախում։ Առաջին տեղը զբաղեցրել է Էլմիր Ասկերովը, ով 83 կմ-ն անցել է 6 ժամ 52 րոպեում, Աղա Ալիևը զբաղեցրել է երկրորդ տեղը, իսկ Էլման Աբիշովը՝ երրորդ։ Առաջին փուլին կհաջորդեն Եվլախ - Ուջար (84 կմ), Ուջար - Հաջիգաբուլ (88 կմ), Հաջիգաբուլ - Գոբուստան (70 կմ) և Գոբուստան - Բաքու (55 կմ) փուլերը և մարտի 4-ին ուլտրամարաթոնի մասնակիցները մրցավազքը կավարտեն Բաքվում։
Ուլտրամարաթոնին, ընդհանուր առմամբ, մասնակցում է 64 մարզիկ։ Նրանց թվում են Թուրքիայի (5 հոգի), Մեքսիկայի (4) և Մոլդովայի (1) ներկայացուցիչներ։
Նշենք, որ յուրաքանչյուր փուլի հաղթողները կպարգևատրվեն առանձին, իսկ ընդհանուր հաղթողները կստանան գլխավոր մրցանակը:

• Вперед с гордостью: завершен ультрамарафон Ханкенди-Баку
Завершился первый этап ультрамарафона Ханкенди – Баку, организованного министерством молодежи и спорта совместно с Федерацией легкой атлетики Азербайджана.
Как сообщает Armenia.Az, в забеге, впервые проходящем под лозунгом «Вперед с гордостью», участники преодолели дистанцию в 83 км.
Первый этап ультрамарафона, который стартовал из Ханкенди, завершился в Евлахе. Первое место занял Эльмир Аскеров, который преодолел 83 км за 6 часов 52 минуты, Ага Алиев финишировал вторым, а Эльман Абышов - третьим. Далее последуют этапы забега - Евлах - Уджар (84 км), Уджар - Гаджигабул (88 км), Гаджигабул - Гобустан (70 км) и Гобустан - Баку (55 км) и 4 марта участники финишируют в Баку.
Всего в ультрамарафоне участвуют 64 спортсмена. Среди них представители Турции (5 человек), Мексики (4) и Молдовы (1).
Отметим, что победители каждого этапа будут награждены отдельно, а победители общего зачета получат главный приз.